Yumurta Alırken Ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Blogolik Yazar tarafından 13 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Yumurta Alırken Ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan yumurtalarımızı alırken ne kadar dikkatliyiz acaba? Yumurtayı böreklerde, pastalarda, kahvaltıda hemen hemen her öğünde kullanırız. Hatta ve hatta cilt maskelerinde bile kullanırız. İçinde bulunan kolesterole miktarı nedeni ile birçoğumuz için “faydasız” gıda olarak bilinir yumurta. Kolesterole etkileri nedeni ile çok tartışılan ve en çok tükettiğimiz gıdalardan biri olan yumurta son zamanlarda “faydalı” gıdalar arasında yerini almaya başladı. Yapılan araştırmalara göre yumurtadaki kolesterolün, iyi kolesterolü yükselttiği ortaya çıktı. Yumurtanın en büyük özelliklerinden biri kırmızı ete oranla hem ucuz hem de kaliteli bir proteine sahip olması. Peki, yumurta alırken ve tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

Bildiğimiz üzere yumurtaların üzerlerinde yumurtayı üreten firmaya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilmiş “İşletme Kayıt Numarası” bulunur. Yumurtanın ambalaj etiketinde ise  “Yumurta Paketleme Onay Numarası” olmak zorundadır. Uzmanlar aksi durumda almamanızı öneriyor. En çok yaptığımız hatalardan biri de; yumurtaların üretim tarihinden itibaren 20 günden az zaman geçmiş olmasına dikkat etmememiz. Yumurtanın kırık ve çatlak olmamasına da özen göstermeliyiz ki sanıyorum hiçbirimiz kırılmış veya çatlamış yumurtayı almak istemeyiz.

Taze yumurta özellikleri:

Çoğumuzun bildiği ve sıkça kullandığı yöntemdir; tuzlu suya yumurtaları atar ve dibe çökenlerin taze olduğunu anlarız. Yumurtayı kırdığımız zaman sarısı dağılmaz, bombelidir, beyazı da koyu ve yayvan değildir. Bayat yumurtanın ise tam tersine sarısı dağılır ve yumurtanın akı da akıcı bir hal almıştır.

Yumurtaları saklarken dikkat etmemiz gerekenler:

Yumurtaların tazeliğini korumasını istiyorsak ambalajından çıkarmadan ve yıkamadan muhafaza etmeliyiz. Yumurtalar yıkandığı zaman doğal koruma tabakasını kaybeder ve kısa bir sürede bozulur. Bu nedenle yumurtaları kullanmadan hemen önce yıkamanız gerekiyor.

Yumurta kabuğunun özellikleri gereğince güçlü kokuları emer. Bu yüzden kötü kokulu bir yumurta istemiyorsanız, soğan ve balık gibi güçlü kokulu gıdalardan uzak yerde muhafaza etmelisiniz.

Yumurta her yönüyle sağlığımıza yararlı bir gıda olmasına karşın, üretim ve tüketim sürecinde gerekli sağlığa uygun şartların sağlanmaması durumunda ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu yüzden yumurta satın alırken, Bakanlık tarafından onaylanmış denetim altındaki markalardan satın almaya özen göstermemiz gerekiyor.

3 sene önce yazılmıştır.
"Yumurta Alırken Ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?" bu yazı 13 Eylül 2017 tarihinde saat 23:19 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 79 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)