Yeni Çipli Kimlik Kartları

denizli tarafından 10 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır.

Hatay Valiliği’nin yeni çipli kimlik kartları ile ilgili yaptığı resmi açıklamayla vatantaşların en çok merak ettiği “Çipli kimlik kartı kaç TL olacak?” sorusu yanıtını buldu. İşte Ocak 2017’den itibaren başvuruların alınacağı, 3 sene ortamında de her bireyin sahip olacağı çipli kimlik kartlarının fiyatı.

Mevcut nüfus cüzdanlarının konumunu alacak olan, uluslararası standartlara ideal olarak imal edilen yeni çipli kimlik kartı amacıyla başvuruların Ocak 2017’de başlayacağı verisini sizlere aktarmıştık. Aradan çok geçmedi ki; Çipli kimlik kartları ile ilgili vatandaşın yeniliklerinden çok sorguladığı fiyatına dair de bir açıklama geldi. Hatay Valiliği’nden gelen açıklamayı bulunduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz:
Çipli Kimlik Kartı Ne Zaman Verilecek

“5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14/01/2016 tarihinde oluşturulan farklılık ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına 01/01/2017 tarihinden itibaren geçilecektir. Yeni Kimlik Kartlarında bireyin kimlik bilgileri, biyometrik bilgileri ve elektronik sertifikaları yer almaktadır.
Çipli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılacak

Kimlik kartı müracaatı ülkemiz çapında bulunduğu gibi ilimizde de 01/01/2017 tarihinden itibaren vatan amacıylade, Genel Müdürlük internet portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi (Alo 199) vasıtasıyla randevu alınarak ya da randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, vatan dışında ise dış temsilciliklere yapılacaktır.
Çipli Kimlik Kartı amacıyla Gerekli Belgeler ve Fiyatı

Kimlik kartı müracaatı; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı ya da muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geride bıraktığımız fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılır. Kimlik Kartlarının değişim prosedürü sırasında vatandaşlardan 15 TL yeni kart ücreti talep edilecektir. Vatandaşlarımız bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine giderken yanlarında son altı ay ortamında çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf getirmeleri gerekmektedir. Fotoğrafların vesikalık fotoğraf ölçüsünde olması, ön cepheden çekilmesi, alın-yüz ve çenenin açık olması, gözlüklü fotoğraflarda saydam camlı olması, arka fon renginin beyaz olması gerekmektedir.

Yeni Kimlik Kartlarının verilmesi amacıyla 18 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekmektedir. Kimlik kartları 3 sene ortamında değiştirilmesi gerektiğinden vatandaşlarımızın sahip olunan nüfus cüzdanları ile kamu kurum ve kuruluşlarında prosedür yaptırmaya devam edeceklerinden ve yeni kimlik kartı alıncaya kadar sahip olunan nüfus cüzdanları geçerli olacaktır. Vatandaşlarımızın Alo 199 ya da ekimlikrandevu.nvi.gov.tr portalı üzerinden randevu alarak gitmeleri aksi taktirde işlerini yaptırmakta problemler yaşayacakları;

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

4 sene önce yazılmıştır.
"Yeni Çipli Kimlik Kartları" bu yazı 10 Aralık 2016 tarihinde saat 15:33 sularında "Faydalı Bilgiler,Haber" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 120 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)