WordPress Site Taşıma Ve Site İçeriğini Başka Domaine Taşımak

denizli tarafından 27 Haziran 2013 tarihinde yazılmıştır.

Her webmasterın başına gelmiş bir olaydır sitesini taşımak, yada başka bir domaine içeriğini taşımak. Bu yazımda sizlere WordPress Site Taşıma hakkında bilgiler vermek istedim.

Site taşıma ile ilgili birçok yol söz konusu fakat bunlardan en sağlam ve güveniliri yedekleri alıp karşı siteye yüklemektir. Bu şekilde veri kaybınız ve hatanız olmadan sorunsuz bir taşıma gerçekleştirmeniz mümkündür.

Gelelim siteyi nasıl taşıyacağımıza :

 • İlk olarak taşıma yapacağımız yedekleri FTP ve MYSQL şeklinde alıyoruz.
 • Daha sonra taşıyacağımız yere FTP yedeğimizi yüklüyoruz.
 • Eğer domain değişimi söz konusu olacak ise BURADAN Notepad++ indirip kuruyoruz. Yedeğini aldığımız MYSQL i Notepad++ yardımıyla açıyoruz. Daha sonra CTRL + F kombinasyonuyla arama erkanını açıyoruz. Sekmelerden BUL un yanında bulunan DEĞİŞTİR sekmesini tıklıyoruz. Aranacak kısmına eski domaini yazıp BUNUNLA DEĞİŞTİR kısmına da yeni domaini yazıyoruz. Daha sonra DEĞİŞTİR butonuna eski domain bulma işlemi bitinceye dek basıyoruz. Bu işlemden sonra eski domain yerine yeni domaini atamış oluyoruz.
 • wptasima
 • Domain değişimi söz konusu değilse yeni hosting deki veritabanına MYSQL yedeğini import ediyoruz.
 • wp-config.php anadizinde (siz adını ve yolunu değiştirmişte olabilirsiniz.) bulunan dosyayı açıp yeni veritabanı bilgilerini giriyoruz.
 • En son WP admin panelinde Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar bölümüne girip değişiklik yapmadan kaydediyoruz.

Bu işlemler sonucunda WP site sorunsuz olarak taşınmış olacaktır.

6 sene önce yazılmıştır.
"WordPress Site Taşıma Ve Site İçeriğini Başka Domaine Taşımak" bu yazı 27 Haziran 2013 tarihinde saat 16:14 sularında "Genel" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 10.229 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 10 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Berkay dedi ki:

   Süpersiniz.

  2. celal yıldırım dedi ki:

   ben wordpress üzerine kurulu olan içeriğimi aynı şekilde başka domaine taşımak istiyorum ve taşıdığımda diğer domaindeki de duracak en yapmam lazım.

  3. ebubekir dedi ki:

   Merhaba,

   Kardeş hazır bir wordpress yedeğim var. Kalıcı bağlantılardan xml şeklinde yedeğini de almışım. Ben hosting firmasını sadece değiştireceğim site adı aynı kalacak. Yeni hosting firmasına attığım zaman sitedeki slider falan göstermiyor ya da eksik gösteriyor. Sadece yazıların içerikleri gözüküyor. Bunun sebebi nedir?

   • denizli dedi ki:

    cpanelden full yedek almanızı tavsiye ederim.xml yedek sadece sitedeki yazıları gösterir. Resimleri göstermez. Sliderin görünmemesi bu yüzdendir. Eski hosting firmanızdan hemen yedeğinizi isteyin.

  4. ersel dedi ki:

   Allah razı olsun kardeş… Bu kadar net anlatılırdı…
   Eyvallah 🙂

  5. Serdar dedi ki:

   Süper anlatım.. Basit, sade, anlaşılır.. Çok teşekkürler

  6. bora dedi ki:

   Gerçekten çok teşekkürler
   sanırım gördüğüm en kolay taşıma yolu sizin anlatımınız.
   Sorunsuz taşıdım siteyi

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)