VY Canis Majoris Hakkında

Blogolik Yazar tarafından 9 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.

VY Canis Majoris Hakkında

Uzay, kimilerine göre bir boşluk, kimilerine göre karanlık bir boyut, kimilerine göre bir kaos… Fakat bana göre uzay bir sanat eseridir. Bahsedeceğim konuda uzayın sanat eserlerinden VY Canis Majoris hakkında yazacağım.

Bir Hiperdev :  VY Canis Majoris Nedir?

VY Canis Majoris, bilinen en büyük yıldızlardan birisi olmakla birlikte bir zamanlar bilinen en büyük yıldızdı. Kısa adına VY CMa’da denir. Türü “Kızıl Üstündev” yıldızı olmakla beraber “Büyük Köpek Takımyıldızı” nın içerisinde bulunur. VY Canis Majoris hakkında sayısal verilere girmeden önce size şunu demeliyim ki bu yıldızın istatiksel verileri sizi şaşırtacaktır. Hiperdevin İstatiksel Verileri Nelerdir?


VY Canis Majoris hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle bu yıldızın istatiksel verilerini bilmelisiniz. Koordinatları, SA 7s 22d 58sn | Yük. -25° 46′ 3″ olarak belirlenip, yaklaşık olarak VY Canis Majoris’in yarıçapı Güneş’imizin yarıçapından 1.420 kat daha geniştir. VY Canis Majoris’in yarıçapı 988.300.000 kilometredir. Bunun yanında aydınlatma gücü de elbette ki en yüksek yıldızlardan birisidir. VY Canis Majoris’in genişliğini 7 Desilyon Dünya’nın birleştirilmesinden bile büyüktür. Bu güneşin tahmini yaşı 107 ‘dir. VY Canis Majoris’in yüzeyinde ışığın bir tur atması 8 saat gerektirirken, Güneş’imizde ise bu süre 14,5 saniyedir. Bu da VY Canis Majoris’in Güneş’imizden ne kadar büyük olduğunun iyi bir kanıtıdır. Bu hiperdevin Dünya’ya uzaklığı 4.892 ışık yılı olarak belirlenmiştir.  Kütlesi 5,967E31 kilogramdır. (30 Güneş kütlesidir). Yüzey sıcaklığı 3.490 Kelvin olan ve yüksek ısısı ile aydınlatma gücü yüksek M türü bir yıldızdır. 2006 yılında Profesör Humphreys, VY Canis Majoris’in aydınlatma gücünü ölçmeyi denedi ve VY CMa’nın gücünü 4,3*105 Güneş aydınlatma gücü olarak buldu.

VY CMa’nın Keşfi Ne Zamandır?

VY Canis Majoris hakkında ilk kaydı 7 Mart 1801 tarihinde yazarı Fransız Jérôme Lalande olan bir yıldız kataloğudur. Bu yıldız kataloğunda VY Canis Majoris’in kadrini 7. derece olarak belirlenmiştir. 19. Yüzyılda bu hiperdevin kadrinin 1850’den bu yana giderek azaldığı ortaya çıkmıştır. VY CMa’nın kızıl yıldız olduğu 1847 yılından beri kabul edilir. VY CMa’nın yüksek çözünürlükte 1998 yılında çekilen fotoğrafları sayesinde bu hiperdevin herhangi bir yıldız yoldaşı olmadığını göstermiştir.

2 sene önce yazılmıştır.
"VY Canis Majoris Hakkında" bu yazı 9 Ekim 2017 tarihinde saat 13:12 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 56 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)