Volt Nedir? Nasıl Ölçülür?

Blogolik Yazar tarafından 14 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır.

Elektrik gerilimi, akımın oluşması, yani elektronların hareketi için gerekli olan elektrik alan kuvvetidir. Elektrik akımın “akmasını” yani oluşmasını sağlar. Birimi Volt’tur. V harfi ile gösterilir. Teknik olarak Açıklayacak olursa, elektron yüklü bir iki iletken arasında oluşan potansiyel fark’a Volt denir. 1 ohm’luk direnç üzerinden 1 amper akım geçmesine neden olan volt 1 volt’a eşittir. Bu durumda direncin iki ucu arasındaki oluşan potansiyel fark 1’dir.

Yukarıdaki terimleri daha iyi anlayabilmek adına elektrik enerjisinin su ile benzerliğini kuralım. Bir karton bardağı su ile dolduralım. Karton bardağın altını bir kürdan ya da iğne ile delelim. Gerilimi yani voltu kaba konulmuş suyun yüksekliği olarak ele alabiliriz. Suyun yüksekliği arttıkça, akış da ona bağlı olarak o kadar şiddetli olacaktır. Sonuç olarak; gerilim arttıkça akacak olan akım şiddeti de artmaktadır.

Gerilim voltmetre adı verilen araç ile ölçülür. Voltmetre aracının ölçüm yapabilmesi için; ölçüm yapılacak olan devre elemanına paralel bağlanması gerekmektedir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Volt Nedir? Nasıl Ölçülür?" bu yazı 14 Şubat 2018 tarihinde saat 22:37 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 47 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)