Uzuv kopmalarına ilk yardım nasıl yapılır?

Blogolik Yazar tarafından 22 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır.

UZUV KOPMALARINDA İLK YARDIM NASIL YAPILIR?

Genellikle şiddetli kazaların sonucu olan uzuv kopmalarına çevre halkın müdahalesi çevrede ki insanlar için olaya korku ile yaklaşmayı beraberinde getirmektedir. İlk yardım eğitimi almış olan kişiler bile bu duruma bazen ne yapacağını bilememe ile yaklaşabilmektedirler. Çünkü kişinin acı çekmesi kıvranması bir yandan, uzvun bedenden ayrıldığını görmek diğer yandan kaza alanının karmaşası öbür yandan çevre halkta tedirginlik ve şaşkınlık duygularını uyandırabilmektedir. Diğer tüm yaralanmalarda olduğu gibi uzuv kopmalarında da bilinçsiz olan kişilerin olaya müdahale etmesi beklenmemektedir. Bilenlere durumun bırakılması daha bilinçli yapılacak harekettir.

Uzuv kopmalarına ilk yardım nasıl yapılır?

Kopan uzuv hangi bölgeden kopmuş ise o bölgede kan kaybını en aza indirmek önemlidir. Örneğin parmak kopmasını baz alırsak parmağın koptuğu yerin üst kısmı bir sargı bezi veya o anda aynı işi görebilecek ne var ise tabii kesici olmamak şartıyla sarılmalı ve aşırıya kaçmadan kanın dışarıya yoğun akışını önlemek adına sıkılmalıdır. Diğer yandan da kopan uzuv bulunmalı ve bir poşet içine konularak su dolu bir kap içerisinde yaralı ile hastaneye götürülmelidir.

2 sene önce yazılmıştır.
"Uzuv kopmalarına ilk yardım nasıl yapılır?" bu yazı 22 Ocak 2017 tarihinde saat 15:51 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 52 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)