Uzayın Kızıl Gezegeni Mars

Blogolik Yazar tarafından 13 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır.

UZAYIN KIZIL GEZEGENİ MARS

Güneş sisteminin güneşten itibaren dördüncü gezegenidir. Kızıl Gezegen  denmesinin nedeni yüzeyinde bulunan yaygın demiroksit tozudur. Yani kısaca pastır. Mars ince bir atmosfere sahiptir.

Güneşe uzaklığı 227.900.000 km olup, 148.800.000 km² yüzölçümüne sahiptir.

MARS’TAKİ VOLKANİK FAALİYETLER

2012 yılında Afrika’da keşfedilen bir göktaşı, Mars’ta en az 2 milyar yıl öncesinde volkanik faaliyetlerin olduğuna dair kanıtlara ulaşılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları Science Advances dergisinde yayımlanmıştır. Çalışmayı liderliğini Tom Lapen’in oluşturduğu bir araştırma ekibi yapmıştır. Göktaşının incelenmesiyle , Mars’ın güneş sistemindeki uzun ömürlü volkanlardan bazılarını barındırdığı kanıtlanmıştır.

Kızıl Gezegen’deki en büyük volkanının 27 km yüksekliğinde olduğu bilinmektedir. Bu volkanın adı da Olympus Mons’tur.

 

Kızıl Gezegen’in adını veren pas, su ve oksijen olmadan oluşmayacağından, Mars’ta hem suyun, hem de oksijenin varlığını kabul etmekteyiz. Nasa’nın 2004-2010 yıllarında gönderdiği tekerlekli araştırma aracı (Spirit) Mars’ın kayalarını inceledi ve oksijen izlerine rastladı.

3 sene önce yazılmıştır.
"Uzayın Kızıl Gezegeni Mars" bu yazı 13 Kasım 2017 tarihinde saat 00:24 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 51 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)