Türkiye’nin En Güzel Gölleri

Blogolik Yazar tarafından 31 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır.

Türkiye’nin En Güzel Gölleri

Göller bir miktar suyun akıntısı olmayan bir çukurda birikmesi ile oluşur. Türkiye coğrafi olarak çok çeşitlilik içerdiğinden de göl bakımından zengin bir ülkedir. Ülkemizin hemen hemen her tarafında gerek yapay (Baraj gölleri) gerek doğal birçok göl bulunur. Sapanca Gölü, Köyceğiz Gölü, Abat Gölü, Van Gölü, Karagöl Türkiye’nin en güzel göllerindendir.

Sapanca Gölü

Sapanca gölü Sakarya ile Kocaeli arasında kalan tektonik kökenli bir göldür. Yılın 365 günü görülmeye değer olan göl birçok doğa meraklısının uğrak yerlerindendir. Kamp meraklıları için, çevresinde çadır kurulacak yerler vardır.  Rahat bir tatil isteyenler için ise birçok otel bulunmaktadır.

Köyceğiz Gölü

Muğla ili ilçesinde yer alan göl, dünyada ayaklı göller olarak adlandırılan 7 gölden birisidir. Üzerinde tekne turları da yapılan göl, her gezginin ömründe bir seferde olsa bulunması gereken yerlerden biridir.

Abant Gölü

Deniz seviyesinden 1328 metre yüksekte olan göl, Bolu ilinin sınırları içerisinde bulunur. Kampçıların favori mekanlarından olan göl, doğanın bir mucizesidir. Aynı zamanda rakımının yüksek olmasından dolayı havası bol oksijen içerir.

Van Gölü

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan göl, aynı zamandan Türkiye’nin de yüzölçümü bakımından en büyük gölüdür. Gölün üzerinde feribotla taşımacılık yapılır. Urartuların Van çevresinde yerleşmesinden dolayı göl çevresinde de tarihi yapılar vardır. Bu bakımdan hem doğası hem tarihi yapıları hem de kültürü nedeniyle Türkiye’nin en güzel göllerindendir.

Karagöl/Artvin

Ülkemizin en yeşil şehirlerinden biri olan Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Göl muhteşem manzarasıyla kitap okurken, çevresinde yürüyüş yaparken, iç dünyanıza yolculuk yapabileceğiniz, dünyadaki sayılı yerlerden biridir. Eğer bir Karadeniz turuna çıkılacaksa mutlağa uğranması gereken yerlerdendir.

2 sene önce yazılmıştır.
"Türkiye’nin En Güzel Gölleri" bu yazı 31 Mart 2017 tarihinde saat 22:20 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 106 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)