Tiroid Testi Nasıl Yapılır?

Blogolik Yazar tarafından 27 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.

Tiroid Testi Nasıl Yapılır?
Vücudun işleyişinde önemli bir yere sahip hormonlardan bir kısmı da tiroid hormonlarıdır. Tiroit bezleri tarafından salgılanan tiroid hormonları TSH, T4, T3 olarak adlandırılır. Normal bir metabolizmada beyin vücudun ihtiyacı olan miktarlarda tiroid hormonlarının salgılanması için tiroid bezlerine gerekli uyarıyı ileterek hormonların doğru miktarlarda salgılanmasını sağlar.

Ancak genetik nedenler, enfeksiyonlar, ilaç kullanımı ve kimi zaman vücudun bağışıklık sisteminden kaynaklanan nedenlerle tiroid bezleri vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla ya da daha az hormon salgılarlar. İlerde önemli hastalıklara neden olabilecek hipertroid ve hipotroid’in tespit edilmesi önemlidir. Öyleyse tiroid testi nasıl yapılır?

Tiroid hormonlarının seviyesi basit bir kan testiyle saptanabilmektedir. Aç karnına hastadan alınan kanda TSH, T4 ve T3 seviyeleri kolayca belirlenebilmektedir.

4 sene önce yazılmıştır.
"Tiroid Testi Nasıl Yapılır?" bu yazı 27 Ekim 2016 tarihinde saat 21:44 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 107 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)