Tığ İşi Örgüye Başlama

Blogolik Yazar tarafından 5 Mart 2018 tarihinde yazılmıştır.

Tığ işi eski zamanlarda genç kızlar tarafından daha çok yapılmaktaydı. Gelişen teknoloji ve yaşam şartlarından dolayı çok fazla vakit ayırılıp yapılamayan dantellerin yerini hazır kumaşlardan hazırlanmış örtüler almıştır. Buna rağmen tığ işi örgü popülerliğini yitirmemiştir.
Tığ işi örgünün hala eskisi kadar popüler olmasının en büyük nedeni, tığ ile sadece dantel değil daha kalın ipler ile yün işi de yapılabilmesidir. Normal dantel için gerekli olan tığ işi modellerinin daha kalın ipler ile örülmesi sonucu ortaya çıkan şapka, bere, atkı, şal ya da kazaklar özellikle gençlerin beğenisini kazanmaktadır. Popülerliği uzun süre daha devam edecek gibi görünen tığ işi örgüler için gerekli olan en basit aşamalar ve resimli anlatımları aşağıda verilmiştir.

Zincir Çekme
Tığ işinin en temel aşaması olan zincir çekmek, en basit modelden en zor modele kadar tüm modeller için gerekli olan aşamadır. Örülecek örgüye başlamak için de gerekli olan bu aşamada ilk önce ip ucundan düğümlenir. Ardından İp ile tığ çapraz olacak şekilde tutulur ve tığı ucu ile ip tutulur. Bu tutulan ip el ile yapılan yuvarlağın içinden geçirilerek ilk zincir atılır ve örgüye başlanır. Daha sonraki zincirlerde benzer şekilde ipin tığ  ile tutulması ve ilmeğin içinden geçirilmesi şeklinde örülür.

Trabzan Yapma
Tığ işinin ikinci e önemli aşaması olan trabzana halk arasında dolgu da denilmektedir. İkili ve ğçlü şekillerde yapılan bu trabzanlar için ilk önce belli sayıda zincir çekilmesi gerekir. Zİncirler ile oluşturulan yuvarlağın içine ya da düz zincirlerin üzerlerine batılıp diğer eldeki ipin tığ ile çekilmesi trabzanın başlangıcını oluşturur. Bu aşamadan sonra ikili trabzan için iki ilmek beraber toplanır. Üçlü trabzan için ise ilk önce batıp alınan ipe bir zincir çekilir ardından iki ilmek beraber alınır.

Kutucuk Yapımı
Kutucuk yapımı için zincir çekme ve trabzan yapmanın bilinmesi gerekir. Bunun için yapılmak istenen kutucuk sayısı 3’e çarpılıp 6 eklenerek zincir sayısının bulunması gerekir. Burada çarpılan 3 her kutucuk için gerekli olan boşluğu bırakırken atlanacak zincir sayısı, 6 ise ilk kutuuğun oluşması için gerekli olan zincir sayısını ifade eder. Zincir çekimi bittikten sonra, ilk 9 zincir atlanarak trabzan yapılır ve sonrasında 3’er zincir atlanarak trabzan yapımına devam edilir ve kutucuklar oluşturulur.

2 sene önce yazılmıştır.
"Tığ İşi Örgüye Başlama" bu yazı 5 Mart 2018 tarihinde saat 17:02 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 50 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)