Araç sürerken dikkat dağıtacak herşeyden kaçınmamız gerekmektedir. Ancak bir anlık hatalar insan hayatına dahi mal olabiliyor. Buna bir benzer olayın yaşandığı olayda, suçlu sürücünün cezası belli oldu.

Akıllı telefonlar, çağımızın en fazla ilgi gören şeyi. Artık hemen hemen herkesin elinde bir akıllı telefon var. Ancak bu aletlerin faydalarından çok zararları ön plana çıkmakta.

Aslında tüm suçu akıllı telefonlara atmak biraz haksızlık olur. Bugün hepimizin yemek yerken, yolda yürürken hem de tuvalette dahi kafamızı telefondan kaldırmıyorsak, bunun en büyük sebeplerinden biri de sosyal medyadır. Konumuza gelecek olursak; geçen yıl Mitzi Nelson isimli kadın, geçen sene Eylül ayında araç kullanırken telefonuyla uğraşması sebebi ile, 35 yaşında olan bir çocuk annesi olan bisiklet sürücüsü Jill Byelich‘e çarpmıştı. Kazanın tesiri ile ağır yaralanan Byelich ise ne yazık ki kurtarılamamıştı.

1

O tarihten beri davası süren Nelson, bu tarz olayların bir nebze de olsa önüne geçebilecek nitelikte bir cezaya çarptırıldı. 2 sene süresince telefon kullanması yasaklanan Nelson, minimum 90 gün hapiste kalacak. Ayrı olarak 150 saatlik kamu hizmeti cezası da alan Nelson, 20 sürücü kursunda araç kullanırken dikkat dağınıklığının ne denli tehlikeli olduğu ile ilgili konuşma yapacak.

2

1.500 dolar trafik cezası da ödeyecek Nelson’un ehliyeti bir sene müddetle el koyuldu. Ayrı olarak Nelson kazada yaşamını yitiren Byelich’in ailesine de 15.600 dolar tazminat ödeyecek. Cezalara hiçbir itirazı olmayan Nelson’ın (sıkıyorsa itiraz et) en düşündürücü cezası ise telefon kullanmama yasağı. Başka bir deyişle yasağın nasıl denetleneceği ile ilgili bir fikir yürütemedim bizzat. Muhtemelen sosyal medya hesapları daimi kontrol edilerek aktif olup olmadığı denetlenebilir.

3

Nelson’ın aldığı ceza ne olursa olsun ortada yaşamını yitiren bir insan var. Başka bir deyişle insanların bu denli sorumsuz olmaları neticesi aldıkları cezalar ne olursa olsun, insan pek tatmin olamıyor. Umarız bu tarz vaziyetler, bizim memlekette de bir elinde telefon bir elinde sigara olan ”davarları” biraz bilinçlendirir.

5 sene önce yazılmıştır.
"Telefonuyla Uğraştığı İçin Bir Yayanın Ölümüne Sebep Olan Sürücünün Cezası Belli Oldu" bu yazı 8 Haziran 2015 tarihinde saat 13:47 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 61 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)