Susam Yağı Besin Değerleri Ve Faydaları

Blogolik Yazar tarafından 4 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır.

Susam Yağı Besin Değerleri Ve Faydaları

SUSAM YAĞININ TARİHÇESİ

Susam yağı doğadaki her bitki gibi kendine özgü faydalarıyla bu doğanın bizlere sunduğu mucizelerden yalnızca bir tanesidir. Susam yağı kesin olarak bilinmese de tarihte kullanılan ilk yağ  çeşidi  olarak  düşünülmektedir. Bu yağın, tarihi hakkında kesin bir bilgi olmasa da Ortadoğu da yapılan tarihi araştırmalar sonucunda yaklaşık geçmişi 3000 yıla dayanmaktadır. Araştırmalarda Hindistan ve İran da üretildiği sonucuna varılmış,  lakin  4000 yıllık bir geçmişe dayandığı tahmin ediliyor. Susam tohumu  4000 yıl önce eski mısırlıların  mutfağında  un elde etmek için  kullandığı  ve bu undan ekmek yaptıkları düşünülüyor ve sofralarında  yemeklere tat vermek için de kullanıldığına inanılıyor. Susam bitkisi sıcak iklimleri sevmektedir ve susamın ortalama % 50 si yağ içermektedir. Susam yağı da susam tohumundan elde edilmektedir. Susam yağı, susam tohumlarının preslenmesi ve filtre edilmesi sonucu elde edilmektedir ve oldukça hafif bir yağdır. Filtreleme  sonucu kalan posası hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. Susam yağının rengi ise mat sarı ve kokusuz olduğu bilinmektedir.

SUSAM YAĞININ FAYDALARI

Susam yağı besin değerleri ve faydaları bakımından doğada bulunan bir çok bitkiden oldukça zengin ve farklı faydalarıyla zengin bir portföye sahiptir. Susam yağı yemeklerde kullanıldığı gibi sağlığa da bir çok pozitif etkisi bulunmaktadır. Susam yağının bir çok faydası olmasının sebebi ise içeriğinde bulundurduğu manganez,kalsiyum,B6 vitamini, E vitamini, fosfor ve magnezyum sayesinde bir çok tedavide kullanılmaktadır. Susam yağının bilinen en önemli faydalarından biraz bahsedelim:

*Saç ve cilt bakımında oldukça etkilidir. Saçların beyazlamasını önleyici etkisi bulunur. Siyah ve kahverengi saçlarda daha olumlu sonuçlar alınır.

*Yara ve yanıklarda kullanılmaktadır.

*Zararlı güneş ışınlarından koruyucu etkisi vardır.

*Yorgunluğa karşı enerji verici etkisi vardır.

*Solunum yolu ve sindirim sitemi hastalıklarında kullanılır.

*Afrodizyak etkisiyle cinsel gücü uyarıcı etkiye sahiptir.

*Kolesterol ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarında düşürücü ve normalleştirme etkisi bulunur

*E vitamini içerir ve kalp sağlığında oldukça faydalıdır.

*Diyabeti önler ve kan basıncı seviyesini ayarlar.

*Susam yağının romatizmalara da faydası vardır. Masaj yoluyla tedavi uygulanır.

*Radyasyona karşı korur.

*Ağız ve diş sağlığında oldukça faydalıdır. Dişlerde plak oluşumunu azaltır ve beyazlamasını sağlamaktadır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Susam Yağı Besin Değerleri Ve Faydaları" bu yazı 4 Temmuz 2017 tarihinde saat 01:58 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 142 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)