Suda Boğulmada İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Blogolik Yazar tarafından 23 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.

Suda Boğulmada İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?
Boğulmalar kişi açısından tehlikeli ve kritiktir o yüzden yapılacak ilk yardımın önemi büyüktür. Suda boğulma tehlikelerinde öncelikle boğulma tehlikesi geçiren kişideki bulgular iyi tespit edilmeli ve ona göre müdahale yapılmalıdır.

Su da boğulma tehlikelerinde öncelikle kişinin nefes almada güçlük yaşayıp yaşamadığı kontrol edilmelidir. Ağızda oluşacak balgam ya da köpüklenmeye dikkat edilmelidir. Yüzde, tırnaklarda ve dudaklarda morarmalar olabilir. Öncelikle kişinin bilincinin açık olup olmadığı kontrol edilir ve boğulmasına neden olacak ağza sıkışıp sıkışmadığı kontrol edilmektedir.

Boyun, çene yere dik olacak şekilde arkaya bükülür ve çene açılıp dil öne çekilir. Kişi nefes almakta güçlük çekiyorsa ağızdan ağza yapay solunum yapılır. Kişi nefes almaya başladığında başı hafif yana çevrilmelidir. Yutulan suyu çıkartmak için iki elimizle karnının altından kişiyi kaldırırız. Böylece fazla su çıkarılmış olmaktadır.

 

 

4 sene önce yazılmıştır.
"Suda Boğulmada İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?" bu yazı 23 Ekim 2016 tarihinde saat 21:50 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 69 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)