Singapur Hakkında Kısa Bilgiler

Blogolik Yazar tarafından 29 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.

Singapur Hakkında Kısa Bilgiler

Ankara ismini duyduğunuzda aklınıza ilk olarak Türkiye gelebilir. Peki Türkiye ismini duyduğunuz zaman aklınıza ilk olarak Ankara geliyor mu?Bir şehir aynı zamanda bir ülke olabilir mi?Bu soruları sormamın nedenini yazımın ilerleyen kısmında anlayacaksınız.Sizlere Singapur’u anlatmak istiyorum.Endonezya ve Malezya arasında adeta sıkışmış, Hint okyanusu üzerinde yer alan küçücük bir ada devletidir Singapur. Monaco ve Vatikan ile birlikte dünyadaki az sayıdaki şehir devletlerinden biridir. Resmi dil olarak Çince, İngilizce ve Malay dili kullanılır. Hindistan, Çin,Hollanda ve Büyük Britanya gibi gelişmiş ülkeler için 1600 lü yıllardan beri önemli konumdadır.1895 yılında Malezya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.Aslan şehir,gökdelenler şehri olarak da bilinir.Kendi bünyesindeki 40 civarı adayla birlikte yüzölçümü yaklaşık 700 km2 ‘dir.En yüksek dağı 177 metre uzunluğundaki Timah dağıdır.Sadece bir tane olduğu için değerli olduğu düşünülen, 3 km boyunca akan Singapur nehrine sahiptir.Konumu sebebiyle tropikal iklim görülür.Sıcaklık ve nem rahatsız edici boyuttadır.

Nüfusu ve Ekonomik Yapısı
Nüfüsu, son verilere göre yaklaşık 6.000.000 olan şehrin büyük bölümünü Çin asıllılar oluşturur.Geri kalan kısmı ise Malaylar,Hintler ve diğer azınlıklardan oluşur.Nüfüsun tamamına yakını okur yazardır.Hastanelerinin donanımı ve halkın bunlardan ücretsiz yararlanması Singapur için büyük bir artı değerdir.İnsanların ortalama yaşam süresi 70 yıldır.

Ekonomisi genelde ticaret üzerine oluşturulmuştur. Para birimi Singapur dolarıdır.Doğal kaynaklarının azlığından dolayı başka ülkelere bağımlı olan Singapur; ticaret harici ,sanayi,bankacılık ve ulaştırma işlerinden kasasına hatrı sayılır miktarda gelir sağlamaktadır.Gemi imal sanayi,petrol rafine sanayi,elektronik ürünler sanayi önde gelen iş kollarındandır.Bunların dışında turizm ve balıkçılıkta önemli gelir kaynakları arasındadır.

Gece Hayatı

Efendim genel bilgilerden sonra benim için anlatması en keyifli olan bölüme geldik.Gece hayatı Singapur’un olmazsa olmazı.Özellikle Clarke Quay’den bahsetmek isterim.İstanbul’da Taksim,Ankara da Kızılay,İzmir’de Alsancak neyse Singapurda Clarke Quay o.Dans mı etmek istiyorsunuz Clarke Quay. Canlı müzik mi dinlemek istiyorsunuz Clarke Quay. Bilindik gece kulüpleri dışında benim önerim akustik gitar sesini duyduğunuz küçük mekanlardır.Öyle klasikler duyabilirsiniz ki aklınız başınızdan gidebilir. Eagles-Hotel California,Bob Seger-Turn The Page benim şahit olduklarım.Son olarak üzücü sonuçlar doğurmaması için mutfakları konusunda küçük bir tüyo vereyim.Baharatlarına dikkat edin.

2 sene önce yazılmıştır.
"Singapur Hakkında Kısa Bilgiler" bu yazı 29 Ekim 2017 tarihinde saat 15:53 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 77 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)