Sık Sık Hapşırma Nedenleri

Blogolik Yazar tarafından 2 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır.

Sık Sık Hapşırma Nedenleri

Hapşırığın oluşmasına yetecek orandaki yabancı parçacıkların(ve diğer dış uyaranların) burundaki kılların üzerinden geçmek suretiyle burundaki mukozaya ulaşırlar. Bu esnada yaşanan temas burundaki sinirlerin tahriş olmasına ve histamin salınımına yol açar. Sonrasında ise hapşırmanın başlaması beyine trigeminal sinir ağı aracılığıyla gönderilen sinyallerle olur.  Alınan sinyallerle bağlantılı olarak yutak ve nefes borusu da harekete geçer. Burun ve ağız boşluklarının genişçe açılmasını sağlayan yutak ve nefes borusu kaslarının harekete geçişi, akciğerlere dolmuş olan hava ve yabancı partiküllerin serbest bırakılmasıyla son bulur.

Vücudun birçok kısmının birbiriyle ilintisine sebep olduğu için hapşırma hayati önemde bir tepkidir. Bir tür refleksif yapıya sahip olan bu tepki çok kuvvetlidir. Hatta öyledir ki hapşırma sırasında önce karın sonra da beyin bölgesinde önemli basınç yükselişi söz konusu olur. Özellikle vücudun üst kısmında göğüs kafesi, yüz ve boğazdaki kasları da içeren birçok organ hapşırık ile ilişkilidir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Sık Sık Hapşırma Nedenleri" bu yazı 2 Kasım 2017 tarihinde saat 22:37 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 57 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)