Siber Zorbalık Ve Korunma Yolları

Blogolik Yazar tarafından 8 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır.

Siber Zorbalık Ve Korunma Yolları

Siber kelimesi ve zorbalık kelimesinin anlamlarına bakmak gerekir; siber, bilgisayar ağına ait olan, sanal gerçeklik anlamlarına gelmektedir, nitekim zorbalık kelimesi de korkutmak, tehdit etmek anlamlarına gelmektedir. Bu iki kelimenin yan yana gelmesi yani siber zorbalık ise bir internet kullanıcısının başka bir internet kullanıcısını aşağılaması, tehdit edilmesi, taciz edilmesi ve utandırması olarak adlandırılmaktadır.

Siber zorbalık günümüzde daha bir önem kazanmıştır. Çünkü günümüzde insanlar bütün arzu ve isteklerini internet aracılığı ile bilgisayar veya telefonlardan gidermektedir. Bu da siber zorbalığın artmasına, tehditkar ve korkutma amaçlı tacizlerin giderek yayılmasına yol açmaktadır. Örneğin bir insanın cinsel istek ve arzusunu internet yolu ile gidermesi doğal ama bir o kadarda ahlak dışı görülmektedir. Bu insanın yaptığını başka bir insanın öğrenmesi ve yapan kişiye ahlak baskısı ile tehdit, korkutma, zorbalık ve daha da kötü ithamlarda bulunursa işte bu iki insanın yaşadığı durum ve olaylara siber zorbalık denmektedir.

Siber zorbalığın ortaya çıkması akıllara “Siber zorbalık nedir? Kendinizi nasıl koruyabilirsiz?” sorusunu getirtmektedir. İşte bu soruya cevap olarak onlarca cevap verebiliriz. Birkaç korunma yollarını söyleyecek olursak: Örneğin; korkutma amaçlı mesajların okunmaması ve okutulmaması, karşımızdaki ile empati kurulması, günlük hayatta asla kullanmayacağımız kelimelerin sanal ortamda da söylenmemesi, günlük hayattaki davranışlarımızın sanal ortamda da devam etmesi, olumsuz bir durumda aile ile paylaşılması veya ihbar hatlarının kullanılması gibi önlemler kişinin siber zorbalık yaşamadan sanal ortamlarda ve internette rahat dolaşmasını sağlamaktadır.

Bu önlemlerden en önemlisi çocuklarımızın internet ve sanal ortam ihtiyaçları gibi isteklerini aile fertlerinin izni ile ve aile gözetiminde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki çocuklarımız bizim geleceğimiz ve onların ileride iyi bir birey olmaları bizim ellerimizdedir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Siber Zorbalık Ve Korunma Yolları" bu yazı 8 Haziran 2017 tarihinde saat 21:21 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 178 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)