Sehpa Dekorasyon Modelleri

Blogolik Yazar tarafından 6 Mart 2018 tarihinde yazılmıştır.

Uzun zamandan beri evinizde durmakta olan beğenmediğiniz bir sehpanız var ve bir türlü atmaya kıyamıyor iseniz; yenileme çalışmaları ile ortaya yepyeni bir sehpa çıkarabilirsiniz. Üstelik yeni sehpanız, tamamen sizin zevkinize göre olacaktır.

YENİLEME AŞAMALARI

Öncelikle sehpanızı ılık sabunlu su ile silin ve kuru bez ile kurulayın. Sehpanızı zımparalayın. Burada dikkat etmeniz gereken zımpara yapacağınız yüzeyin ayrıntılarına göre zımpara seçimidir. Alacağınız zımparanın numarası arttıkça zımparalama düzeyi artacaktır. Zımparalayacağınız yüzey düz bir zemin ise; küçük numaralı zımparaları tercih etmelisiniz.

Sehpanızı boyamak için çeşitli alternatifleriniz bulunmakta. Bunların en çok kullanılanları yağlı boya ve sprey boyadır. Sprey boya, yağlı boyaya göre daha kolay uygulanmak ile beraber, büyük alana sahip olan sehpalarınızı yenilemek için sprey boya kullandığınızda malzemeleriniz pahalıya mal olacaktır.

Sehpanızı sprey boya ile boyayacaksanız sürekli aynı yönden uygulamanız, güzel bir sonuç almanız için yeterli olacaktır. Dikkat etmeniz gereken ise; yerlere mutlaka gazete sermeniz. Aksi takdirde sizi temizlik ile uzun süre uğraştıracaktır.

Sehpanızı, yağlı boya ile boyayacaksanız, öncelikle astar boya uygulaması yapmalısınız. Astar boya sayesinde hem uygulayacağınız renk daha pürüzsüz gözükecektir hem de daha az kat boyama yapmanız yeterli olacaktır. Astar boyanın yapılmasının ardından, en az 8-10 saat beklenmeli ve ardından yağlı boya yapmalısınız. Yağlı boya yaparken seçtiğiniz renge ve sehpanızın eski rengine göre kaç kat boyama yapmanız gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca; yeni bir katın boyasını atmadan önce en az 8 saat beklemelisiniz.

Boyama işleminizin tamamlanmasının ardından, sehpanızın uzun süre yıpranmaması ve boyalarının kalkmaması için vernikleme işlemi yapılmalıdır. Vernik seçiminde dikkat etmeniz gereken; kullanacağınız verniğin, boyanıza uygun olmasıdır. Sprey boya kullanarak boyama işlemini tamamladıysanız sprey vernik, yağlı boya ile boyama işlemini gerçekleştirdiyseniz, yağ bazlı vernik kullanmanız gerekmektedir.

Sehpanız yeni bir renge kavuştuktan sonra, daha renkli ve farklı bir görünüme ulaştırmak için; sehpanızın üstünü kaplamanız mümkündür. Kaplama işlemini gerçekleştirmek için; büyük kırtasiyelerden ya da hobi malzemeleri satan yerlerden, sehpanızın rengi ile uyumlu ve zevkinize uygun bir PVC kaplama yapmanız mümkündür. PVC kaplama işlemini gerçekleştirirken, almış olduğunuz PVC’leri sehpanızın üzerine, uygun gördüğünüz biçimde yerleştirerek, ütü yardımı ile yapışmasını sağlayabilir ve yepyeni bir sehpaya sahip olabilirsiniz.

2 sene önce yazılmıştır.
"Sehpa Dekorasyon Modelleri" bu yazı 6 Mart 2018 tarihinde saat 17:07 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 27 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)