Satürn Gezegeni Hakkında Kısa Bilgiler

Blogolik Yazar tarafından 29 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.

Satürn Gezegeni Hakkında Kısa Bilgiler

Güneş sisteminde bilinen sekiz tane gezegen bulunmaktadır. Bunlar; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün olarak bilinmektedir. Bu makalemiz de size Satürn gezegeni hakkında bilgi vereceğiz.

Genel özellikleri hakkında

Satürn gezegeni Güneş’ e en yakın altıncı gezegendir.Eski adı ile Zühal olarak bilinmektedir.Satürn bu adını yunan mitolojisi tanrılarından biri olan Kronos’tan almaktadır. Ayrıca Güneş sisteminde bilinen en büyük ikinci gezegen olma özelliğini taşır. Güneş sisteminde çıplak gözle izlenebilen bir büyüklüğe sahiptir. Yapısında Hidrojen ve Helyum olarak bilinen iki gaz türü bulunmaktadır.Dolayısıyla en az yoğunluğa sahip olma özelliği gösterir. Satürn ekvatorda geniş kutuplarda  basık bir yapıya sahip olmakla birlikte bu yapıya Elipsoid adı verilmektedir.

Gezegenler arasında en basık olan gezegen Satürn’dür. Satürn Güneş’ten aldığı enerjinin üç katını dışarıya yansıtabilmektedir. Manyetik bir yapıya sahiptir.Merkezinde demir ve metallerle  birlikte bunları çevreleyen hafif elementlerin oluşturduğu bir kaya tabakasından bir çekirdek bulunmaktadır. Kalın ve karmaşık bir atmosfer yapısı bulunmaktadır.En sert rüzgarlar bu gezegen üzerinde esmektedir.Bu gezegene kolay kolay yağmur yağdığı söylenemez.Uzmanlar yağmurun ancak bin yılda bir yağacağını belirtmektedir.Satürn’ün bilinen elli üç tane uydusu vardır.Bu uydulardan en bilinenleri; Enceladus, Dione, Rhea, Titan ve Mimas’tır. Çevresindeki halkalarıyla göze çarpmaktadır.Ünlü gök bilimci Galileo 1610 yılında yaptığı teleskopla yaptığı incelemede Satürn’ün küresel bir yapısı olduğunu gözlemlemiş ve halkaları olduğunu tespit etmiştir.Yaklaşık olarak Dünya’nın 250 katı büyüklüğe sahiptir.

Bilimsel veriler

Satürn’ün bir günü 10.656 saate tekamül etmektedir. Güneş’in etrafındaki dönüşünü yaklaşık olarak 29.7 yılda tamamlamaktadır. Sıcaklık bakımından en yüksek sıcaklık -23 derece olarak ölçülmüştür.Güneş e olan uzaklığı yaklaşık olarak 1 milyar 426 milyon kilometredir.Satürn’ün yaşı tahmini 4,503E9 yıldır.

2 sene önce yazılmıştır.
"Satürn Gezegeni Hakkında Kısa Bilgiler" bu yazı 29 Ekim 2017 tarihinde saat 15:48 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 347 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)