PTT ile İnternetten Cep Telefonuna Para Transferi Yapmak

denizli tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır.

IBAN, hesap no gibi akılda kalması pek mümkün olmayan bilgilerle uğraşmak istemeyenlerin imdadına koşan mobil havale işlemi, PTT‘nin internet bankacılığı sistemine de ilave edildi. Posta çeki hesabınızdan cep telefonlarına nasıl havale gönderilebileceğini aşağıdaki yazımızda sizler için açıkladık.

Posta Çeki Hesabı Nedir, İnternaktif Posta Çeki (İPÇ) Nasıl Kullanılır?

Posta çeki hesabı PTT’nin bankacılık hizmetlerine bağlı olarak paranızı yatırabileceğiniz ve istediğiniz zaman çekebileceğiniz bir hesap türüdür. Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde bulunan PTT şubelerine giderek TC Kimlik Belgenizle açtırabileceğiniz posta çeki hesabında hesap işletim ücreti gibi masraflar olmamaktadır. Posta çeki hesabınıza bağlı olarak PTT işlemlerini internet üzerinde yapabileceğiniz internet bankacılığı sistemine ise İPÇ yani İnteraktif Posta Çeki denilmektedir. Hesabınızı İPÇ olarak tanımlatmanız için yine şubeye gitmeniz gerekiyor.

Cep Telefonuna Havale Nasıl Gönderilir?

Öncelikle interaktif posta çeki sistemine Müşteri No/TC Kimlik No ve Şifre bilgileriyle giriş cep telefonumuza geren sms şifresiyle oturum açıyoruz.

Ardından karşımıza gelen ekranda Para Transferleri sekmesinin hemen altında yer alan Mobil Havale seçeneğini seçiyoruz.

İlgili alanları eksiksiz dolduruyoruz.

Bilgileri kontrol edip, İPÇ şifremizi yazarak havale gönderim işlemini gerçekleştiriyoruz. Gönderdiğimiz bakiyenin dışında PTT bu işlem için bizden masraf alacaktır. Görüldüğü üzere 10 TL’lik örnek havale gönderimi için 1,5 TL masraf çıktı.

Cep Telefonuna Havale Gönderdiğimiz Kişi Parasını Nasıl Çeker?

Cep telefonumuzla beraber 81 il ve her ilçede bulunan bir PTTMatik noktasına gidelim. Ardından ATM üzerinde mobil havale işlemleri menüsüne tıklayıp TC Kimlik Numarası, cep telefonumuza gelen sms şifresi ve gelen para miktarını tam olarak yazarak para çekim işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Cebimize gelen parayı çekebilmek için PTTKart sahibi olmamıza veya ATM cihazına herhangi bir kart takmamıza gerek olmamaktadır.

4 sene önce yazılmıştır.
"PTT ile İnternetten Cep Telefonuna Para Transferi Yapmak" bu yazı 26 Aralık 2016 tarihinde saat 00:28 sularında "Finans" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 160 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)