Pokemon Go Camileri Ne Olarak Görüyor?

Blogolik Yazar tarafından 4 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır.

Pokemon Go Camileri Ne Olarak Görüyor?

Çizgi filmden mobil oyuna geçiş yapan Pokemon Go büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Sokaklarda, caddelerde, insanların bulunabileceği her yer bu oyun için bir alan haline gelmiş durumda. Bu oyunda sürekli yer değiştirerek yakalanan Pokemon sayısı artırılmaya çalışılıyor. Peki, camide oyun olur mu? Bir cami içinde Pokemon yakalanabilir mi? Cevap, evet. Camiler de tıpkı bir alışveriş merkezi, bir restoran veya kafeterya gibi bu oyunun Pokestop mekânı olarak yer alıyor. Peki, Pokemon Go Camileri Ne Olarak Görüyor? Camilerde ne yakalamaya çalışıyorlar diye soranlar olduğu biliniyor.

Halka açık olan her yer, mesela bir park, bir cami oyuncuya Pokestop olarak, Pokemon yakalanabilecek bir alan olarak görünebiliyor. Oyunla ibadetin ayrı olması gereken bir mekânın ciddiyetiyle ters düşen bu duruma tepkiler gösteriliyor. Akıllı telefonlara Türkiye’de resmi olarak kullanılmasa da indirilen bir APK aracılığıyla oynanan oyun GPS konumunu algılayabiliyor ve Pokemon yakalanabilecek yerleri belirtebiliyor. Bu çılgınlığın peşine takılanlar şimdiye dek hiçbir camiye ibadet amaçlı girmemiş olsalar da oyun sayesinde girmiş oluyor.

Belki bu sayede oturduğu mahalledeki camilerin yerini yeni öğrenenler de bulunuyor. Pokemon avlamak isteyenleri camilere çeken bu çılgınlığa kapılanlar sosyal medyada da geniş yer kaplamış durumda. Olayı komik bulup espri yapanlar da, eleştirenler de var. Diyanet –Sen Başkanı olayı olumsuz bulup tepki gösterenler arasında yer alıyor. Başkan Mehmet Bayraktutar’a göre Pokemon yakalayabilmek için bir caminin Pokestop olarak gösterilmesi camiyi hafife almak, değersizleştirmek anlamına geliyor. Bu sebeple zaten henüz yasal olmayan oyunun Türkiye’de yasaklanması talep ediliyor.

3 sene önce yazılmıştır.
"Pokemon Go Camileri Ne Olarak Görüyor?" bu yazı 4 Kasım 2017 tarihinde saat 20:27 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 22 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)