Peri Kızıyla Çoban Hikâyesi- Orhan Seyfi Orhon

Blogolik Yazar tarafından 1 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır.

Peri Kızıyla Çoban Hikâyesi- Orhan Seyfi Orhon

1890 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Orhan Seyfi Orhon, yine İstanbul’da 1972 yılında hayata gözlerini yumdu. 1917 yılında, Birinci Dünya Savaşı zamanında ilk şiirini yazdı. Şiire aruz veznesiyle başlayan Orhan Seyfi Orhon, daha sonra hece veznini benimseyerek, beş heceliler adı verilen akımın içinde yer alan şairlerle birlikte anıldı. Şiirlerinde daha çok doğa ve vatan sevgisini işleyen Orhan Seyfi Orhon’un yirminin üzerindeki şiiri, ünlü besteciler tarafından bestelendi. Şair, gazeteci, yazar ve siyaset adamı unvanları ile adından söz ettiren Orhan Seyfi Orhon, Akbaba Mizah Dergisi ve Çınar altı Fikir ve Sanat Dergisi adlarıyla dergi çıkardı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 8. Dönem Zonguldak milletvekilliği yapan Orhan Seyfi Orhon, 13. Dönemde de İstanbul milletvekilliği yaparak siyasete atıldı. Orhan Seyfi Orhon’un şiirleri arasında Fırtına ve Kar, Gönülden Sesler, O Beyaz Bir Kuştu, İstanbul’un Fethi bulunmaktadır. Ayrıca Kerem ile Aslı ve Çocuk Adam adında romanları da mevcuttur.

Orhan Seyfi Orhon’a ait şiir kitaplarından biri olan Peri Kızıyla Çoban Hikâyesi, 262 sayfadan oluşuyor. Everest yayınlarına ait olan kitaba adını veren Peri Kızıyla Çoban Hikâyesi şiiri, bir peri kızı ile çobanın aşkını anlatıyor. Oğuz Han zamanında yaşayan ve güzelliği ile herkesi kendine aşık eden peri kızını Oğuz Han’ın çağırması ve peri kızını neslin güzelleşmesi için evlendirmek istemesiyle başlayan hikayede, peri kızıyla evlenmek isteyenlerin katıldığı bir sınav düzenlenir. Sınavı kazanan ise, peri kızı ile daha önce birbirlerine âşık olan çobandır.

4 sene önce yazılmıştır.
"Peri Kızıyla Çoban Hikâyesi- Orhan Seyfi Orhon" bu yazı 1 Aralık 2016 tarihinde saat 03:11 sularında "Genel" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 88 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 1 Yorum Yazılmıştır
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Emrah dedi ki:

   Orhan seyfi sevdiğim nadir şair’lerden birisidir, hikayeside bir okadar güzel.

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)