Pancar Pekmezi Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 19 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

 

Pancar Pekmezi Nedir?

Halk arasında şeker pancarı olarak da bilinen Pancar içerisinde çok fazla şeker bulunduran, ülkemiz için ekonomik katkısı büyük, yumru şeklinde köklere sahip, toprak içerisinde yetişen bir meyvedir. Genellikle tarlalardan fabrikalara, oradan da çay şekeri olarak sofralarımıza geldiğini biliriz.  Fakat pancar bir çok besini tatlandırmak için kullanılır. En bilinen besinlerden bir tanesi de koyu kahverengiye çalan rengiyle pekmezidir.

Pancarlar çeşitli yöntemlerle parçalanır, ufaltılır ve ezilir. Yapılması istenilen miktara uygun geniş tencere ya da kazanlara konulan pancar parçaları bir miktar su da eklenerek kaynatılır.  İçerisine katılan suyun amacı pancarın içeriğindeki besinleri daha hızlı vermesi için yumuşatmaktır. Bir miktar kaynatılan pancarlar yumuşadıklarında uygun çuval ya da bez torbaların içerisine konulur. Torbaların üzerine baskı uygulanılarak pancarın kalan özünün de akıtılması sağlanır. Çıkartılan özlü su tekrar tencere ve ya kazanlara alınarak kaynatılmaya devam edilir.  Şıra ismi verilen bu özlü su evlerde yapılan tatlı şerbetleri kıvamına geldiğinde rengi de koyulaşır. Artık pekmezimiz uzun ömürlü saklama kaplarına yerleştirile bilinir. (Not: pekmez yapımı sırasında tencerede kaynatılan öz üzerinde oluşan köpükleri almamızda fayda var. Zira köpük her ne kadar temizlenip yıkasak da pancar üzerinde kalan toprakları içerisinde toplar.)

Pekmezler her mevsim tatlı olarak kaşık kaşık yenilebildiği gibi birçok tatlı içerisinde de kullanılabilen, besin kaynağı, içerisinde demir ihtiva eden kan yapıcı özellikte, hastalık sırasında vücut direncini arttıran bir besindir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Pancar Pekmezi Nedir?" bu yazı 19 Eylül 2017 tarihinde saat 22:49 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 69 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)