Ölen Babanın Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Blogolik Yazar tarafından 16 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır.

Ölen Babanın Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Gerekli şartların sağlanması doğrultusunda geriye kalan yakınları vefat eden sigortalının ölüm aylığını alabilirler. Prim, ödenen gün sayısı ve sigortalılık süresi vefat eden kişinin yeterli değilse yakınları tarafından toplam olacak şekilde ödeme yaparak vefat eden kişiden kesilmiş olan primler geri iade edilir.

Ölüm Aylığı İçin Kaç Gün Gereklidir?

Ölüm sigortası üzerinden aylık bağlanacaksa ölüm tarihinde yürürlükte olan mevzuat baz alınır. 5510 sayılı yasa ile en az 1800 gün olacak şekilde durumları mevzuatta belirtilen şartlara uygun olması halinde ölüm aylığı bağlanır. SSK 4a kapsamında bulunan sigortalı en az 5 yıl borçlanma yapmadan 900 gün prim ödemesi yapabilen yakınların yine mevzuata uygunluğuna bakılarak emekli maaşı bağlanır.

Emeklilik Maaşı İçin Hak Sahipleri Kimlerdir?

Birinci derece yakınları olup anne, baba, eş ve çocuklar hak sahipleridir. Ölen kişinin erkek ya da kadın fark etmeksizin şartları sağlaması durumunda ölüm aylığı alabilir. Tarafların birinin vefatı sonrası kişinin çalışma durumu söz konusu olsa bile aylık almaya devam eder. Bağlanacak maaş miktarı kalan kişinin kurumdan farklı bir aylık alıp almadığı durumuna göre değişebilir. Kalan eşin başka biriyle evlenmesiyle ölen eşinden aldığı maaş kesilir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Ölen Babanın Emekli Maaşını Kimler Alabilir?" bu yazı 16 Temmuz 2017 tarihinde saat 21:05 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 140 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)