Obsidyen Taşı ve Faydaları

Blogolik Yazar tarafından 19 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Obsidyen Taşı ve Faydaları
Doğal yollar ile yanardağ lavlarının aniden soğumasıyla oluşan volkanik kökenli bir taş olan obsidyen, kristalleşmeden önce donduğu için kenarları ince ve keskindir. Eski uygarlıklar, kişilerin düşüncelerini okumayı sağlayabildiğine inandıkları için bu taşı kehanet taşı olarak adlandırmışlardır. Arkeolojik kazılarda bu taştan yapılan takılara çok sık rastlanmış olup, bu taşın silah, heykel ve süs eşyalarının yapımında kullanıldığı gözlenmiştir. Ayrıca Mayalar bu taşı ayna yapımında kullanmışlardır.

Aztekler taşı toz haline getirerek yaraların iyileştirilmesi için merhem olarak kullanmıştır. Keskinliğinden dolayı eski uygarlıkların ok ucu olarak da kullandığı obsidyen taşı günümüzde cerrahların kullandığı neşterin kesici kısmının yapımında kullanılmaktadır. Cam gibi parlak olan bu taş genellikle siyah renkte olup kırmızı, yeşil, gri, mavi ve altın sarısı renkte olanları da bulunmaktadır. Hematit ile benzer olan bu taş Türkiye’de Nemrut dağı, Hasan dağı, Tatvan, Rize ve İkizdere de çıkarılmaktadır. Yurtdışında ise İtalya, Yunanistan, Ermenistan ve Macaristan’da bu taş çıkarılmaktadır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Obsidyen Taşı ve Faydaları" bu yazı 19 Eylül 2017 tarihinde saat 22:45 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 93 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)