Neptün Gezegeni ve Özellikleri

Blogolik Yazar tarafından 2 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

Neptün Gezegeni ve Özellikleri

          Güneş sisteminde 8 gezegen vardır. Güneş’ten uzaklıklarına göre Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün olarak sıralanıyorlar. Daha önceden 9 gezegen olarak bilinsede  Nasa bilim adamları tarafından Plüton’u gezegenlikten çıkartıp “cüce gezegen” olarak tanımlamışlardır.  Johann Gottfried  Galle’nin yaptığı bir çalışma sonucu ortaya çıktığı görülüyor.Fakat adını Roma tanrısı Neptunus’tan alarak,Yunan mitolojisinde ki ismi ise “deniz tanrısı” Posedion’dur.

Neptün Gezegenin Özellikleri nelerdir?

          Neptün gezeneni ve özellikleri  ele alındığında karşımıza çok net ve diğer gezegenler kadar  fazla bilgiyle karşılaşamıyoruz. Neptün gezegeni 23 Eylül 1846’da keşfedildi.Deneysel incelemeler yapılmadan önce matematiksel bilgilerle bulunan ilk gezegendir. Neptün gezegeni yuvarlaktır ve kenarları karanlıktır.Bu görüntüye “kenar kararması” adı verilmiştir.Neptün gezegenine teleskopla bakıldığında  etrafında yeşilimsi bir renk görülür.Neptün gezegeni Güneş’e  en uzak gezegendir ve uzaklığı  4 milyar 494 milyon km’dir.Dünyadan 17 kat daha ağırdır.Neptün gezegeninin çapı 20 bin kilometre ve kayalık bir çekirdeği bulunmaktadır .Bu nedenden dolayı Güneş etrafında dönüşünü hemen hemen 164,79 yılda tamamlar.Kendi ekseni etrafında dönüşünü ise 16 saatte tamamlar.Atmosferinin en üst kısmında  bulunan yoğun metan gazı, güneşten gelen kırmızı ışınları emerek yok eder.Bu yüzden sıcaklığı  -220 derecedir.

Fakat bu gezegenin iç kısmına yani çekirdeğe doğru ilerledikçe ısının 5000 dereceyi bulduğu biliniyor.Bu nedenle gezegenin çekirdeğinde doğal bir ısı kaynağının olduğu düşünülmektedir. Neptün gezegeninde bir mevsimin geçiş süresi ortalama 40 yıldır.Neptün gezegeninin 14 uydusu vardır ve Triton en yakından tanınan ve en büyük uydusudur.Triton Neptün’ün  etrafında dönüş yönünün  tersine döner ve çapı 2705 km’dir.  Triton, Neptün’ün çekim gücünün etkisindedir ve Neptün’e her zaman bir tarafını göstermektedir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Neptün Gezegeni ve Özellikleri" bu yazı 2 Ağustos 2017 tarihinde saat 20:18 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 92 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)