Monitör Overclock Olur mu?

Blogolik Yazar tarafından 6 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.

Monitör Overclock Olur mu?

Overlock işlemi bilgisayarlarında hız artırmak isteyen kullanıcıların işletim sistemlerinde ve grafik kartlarında uyguladıkları bir metod olup genel itibari ile yüksek çözünürlüklü oyun oynayanların ve büyük çaplı çizim yapan teknik ressamların kullandıkları bir uygulamadır. Bu şekilde hızı artırılan bilgisayarlar daha kolay ve duraksamadan çalışmasına devam etmiş olur. Peki aynı yöntemin kullandığımız monitörlere uygulanması ve alınan sonuç nasıldır?

Bu işlemin yapılmasını mümkün kılacak bir ekran kartının olması gerekmektedir. Eğer bu işleme ihtiyaç duyacak seviyede çalışıyorsanız yada oyun oynamak istiyorsanız bir ekran kartı edinmenin zamanı gelmiş demektedir.

Biz örneklemeyi Nvidia ekran kartı üzerinde verelim. Nvidia ekran kartının kurulumundan sonra girilen menülerde, kullandığınız monitörler için en uygun hız 60Hz olarak belirlenmiştir. Monitör özelliklerine göre bu hızı belli kademelerde artırmak, kullanıcılara daha hızlı ve takılmayan bir ekran görüntüsü sunabilir. Bunun için ilk yapılması gereken işlem Nvidia denetim masasından ”çözünürlük değiştirme” seçeneğini aktif hale getirilmesi ve sonrasında ”özelleştir”in tıklanması ile karşımıza çıkan ”ekranın görüntüleyemediği çözünürlüklere izin ver” seçeneğine giriş yapılası gerekir. Bu seçimden sonra ise ”özel çözünürlük oluştur” sekmesinin tıklanması ile karşımıza gelen penceredeki ”yenileme hızı” bölümündeki 60Hz kısmını kademeli olarak artırarak ekran hızını test etmeye başlayabilirsiniz.

Daha önce bu işlemi yapmış olan kullanıcılar maksimum verim’i 70Hz yenileme hızında aldıklarını belirtiyor. Siz de ekranlarınızın özelliklerine göre sırası ile bu yükseltme işlemini yapabilir ve monitörünüzü maksimum hızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

4 sene önce yazılmıştır.
"Monitör Overclock Olur mu?" bu yazı 6 Ekim 2016 tarihinde saat 02:05 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 99 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)