Mercan Taşı Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Blogolik Yazar tarafından 8 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

Mercan taşı; Afrika’da, Avustralya kıyılarında, Japonya’da ve birçok başka ülkede kendiliğinden meydana gelerek doğal yollarla çıkartılan değerli bir taştır. Suyun içerisinde yaşayan mercanların öldükten sonra popülerinin çeşitli organizmalar sayesinde iskelete dönüştürülmesi ve toprağın altına gömülmesiyle oluşur. Ve suların dibinde tarama yapılarak ağ yardımıyla çıkartılır. Tarihi açıdan Eski Mısır dönemine kadar dayanan bu taş o dönemde şans taşı olarak da bilinmektedir. Bu bilgiden yola çıkılarak elde edilen mercan taşı gerek süs gerekse takı eşyaları olarak kullanılmış ve kullananlara şans getirdiğine inanılan bir nevi sihirli taş olmuştur. Bu değerli taş arasında en değerlisi kırmızı renkte olan mercan taşıdır.

Mercan taşı genellikle sıcak ve tuzlu sularda bulunmaktadır. Coğrafi yönden bu özelliğe sahip olan ülkeler mercan taşı sayesinde ülkelerine ekonomik yönden de önemli katkılar sağlamaktadır. Doğal yollarla çıkartılan bu taş, zanaatkarları sayesinde işlenmiş süs ve takı eşyası haline getirilerek piyasaya sürülmüştür. Takı olarak bileklik, kolye, yüzük olarak satılmış ve kullanan insanlara Eski Mısır’da olduğu gibi mutluluk getirmiştir. Çeşitli organizmalar sayesinde elde edildiğinden içerisinde birçok bileşik bulunur ve bu bileşikler insanlar da bazı depresif halleri tedavi ettiği ve gerçekten mutluluk getirdiği kullanan kişiler tarafından onaylanmıştır.

Sağlık açısından da önemli bir özelliğe sahip olan mercan taşının bu yönüne de bakacak olursak; uzun yıllardır şifacı olarak bilinir. Hem kozmetik alanda hem de ciddi sağlık problemlerinde kullanılması önerilen bir taş olmuştur. Cilt hastalıklarından sedef hastalığının tedavisinde olumlu yönde kullanılmıştır. Aynı zamanda kalp hastalıkları, sindirim bozuklukları, depresif haller gibi birçok hastalıkta da kullanılmıştır. Mercan taşı, takı olarak alınan ve kullanılarak şifa aranan bir taş olarak adını daha da değerli hale getirmiştir. Sadece bu tarz rahatsızlıklarda doktora danışılması ve ondan da kullanım yönünde bilgi alınması gerekmektedir. Ve bu değerli mercan taşının imitasyon olmamasına ve gerçeğinin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Mercan Taşı Nedir? Nasıl Elde Edilir?" bu yazı 8 Ağustos 2017 tarihinde saat 01:58 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 127 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)