Mantar Nedir Ve Nasıl Oluşur?

Blogolik Yazar tarafından 27 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

MANTAR NEDİR?

Cilt mantarları; deri veya tırnak altlarında yaşayan, çoğalan ve yaşam kalitesine olumsuz etkileyen, enfeksiyon oluşması sonucunda varlığının farkına vardığımız, tespit edildikleri bölgeye göre cilt mantarı veya tırnak mantarı olarak adlandırılan küçük organizmalardır.

NASIL OLUŞUR?

Bu organizmaların yaşaması ve çoğalabilmesi için sıcağa ve neme ihtiyaçları vardır. Sıcak ve nem olan  ayakkabı, terlik, havlu, cami halıları gibi uygun bütün ortamlarda yaşayabilirler. Bulunduğu ortama temas eden herkese bulaşabilir böylece kolaylıkla yayılabilirler. Bir bölgede tespit edilen mantardan kaynaklı enfeksiyon tedavi edilmediğinde vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir.

TIRNAK MANTARI

Yaşayabildikleri yerler hakkında yukarıda da örnekleri gösterilen mantarlar, buralara temas edenlere kolayca bulaştıklarından, bulaşmanın en yaygın yolu ayak ile olmakta, ayak derisine yerleşen mantar suyun en zor ulaştığı tırnak altlarına yerleşmekte, buradan da tırnağa yerleşerek tırnak mantarı diye adlandırılan enfeksiyon oluşmaktadır.

BELİRTİLERİ

İlk başlarda herhangi bir belirti vermemesine rağmen, daha sonraları tırnakta kalınlaşma, renk ve şeklinde bozulma ve baskıya bağlı olarak ağrı başlar. Verdiği acıdan dolayı tırnağın kesilmesi zorlaşır, tırnağın çevresinde kızarıklık, şişlik olabilir ve tırnağın görünüşü de rahatsız edici olabilir.

TANISI

Hastalığın tanısı hasta tırnağın bir kısmından örnek alıp mikroskop altında bakarak yada  kültür ortamında mantarın üremesi kontrol edilerek konur.

TEDAVİSİ

Mantar enfeksiyonları kendi kendilerine iyileşmez ve mutlaka tedavi edilmeleri gerekir. Tedavi edilmediği taktirde yumuşak dokulara yayılma riski vardır. Hastalık, verilecek ilaçların kullanılması ile evde tedavi edilebilir. Mantardan yapılacak tedavi ile kurtulmak mümkündür ancak hasara uğramış tırnağın eski haline gelmesi uzun zaman alacaktır. Tedavi, tırnak üzerine uygulanan pomatlar ve ağızdan alınan ilaçlar ile uygulanmakta, bu tedaviler büyük oranda başarı sağladığından başka durumlar dışında tırnağın cerrahi ile yerinden çıkarılmasına gerek kalmamaktadır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Mantar Nedir Ve Nasıl Oluşur?" bu yazı 27 Ağustos 2017 tarihinde saat 14:01 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 67 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)