LG’den Snapdragon 810 itirafı

denizli tarafından 12 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır.

LG amiral gemisi G4’ü duyurduğundan beri bir hayli kullanıcı hala işlemci tercihinin şaşkınlığını yaşıyor. Ocak ayında tanıtılan G Flex 2’de Snapdragon 810’u kullanan Güney Koreli firmanın 4 ay sonra duyurduğu G4’te daha düşük performans gösteren Snapdragon 808’i seçenek etmesi rakip firmaların tabiri yerindeyse ekmeğine yağ sürdü.

LG G Flex 2’nin ilk parti imalatında aşırı ısınma problemi yaşandığı şirket tarafından resmen doğrulandı, ancak LG’ye göre Snapdragon 810’la beraber doğru donanımların kullanılması ve yeni nesil soğutma sistemleri sayesinde, ısınma meselesi büyük ölçüde giderildi.

Snapdragon 810’da yaşanan ısınma meselesi ve buna bağlı olarak işlemcinin performansında yaşanan düşüş, G Flex 2 modelinde giderildiyse neden G4’te Snapdragon 808 kullanıldı? LG, G4’te neden Snapdragon 808’ü tercih ettiğini resmen izah etti.

AnroidPIT sitesinin özel haberine göre LG, Snapdragon 810’da yaşanan pil meselesi sebebiyle tercihini Snapdragon 808’den yana kullanmış. Snapdragon 810, belirli bir voltaja eriştiğinde normal sıcaklık hudutlarını bir hayli aşıyor. İşlemci aşırı ısınmaya bağlı olarak performansını aşağılara çekiyor. Benzer bir görevi daha düşük frekans hızında ve daha uzun müddette gerçekleştirmek zorunda kalan Snapdragon 810, yaşanan vaziyet neticesinde aşırı pil tüketimine kapı aralıyor.

LG G4 kullanılan Snapdragon 808, Snapdragon 810’a göre pil tüketiminde oranla daha randımanlı çalışan bir işlemci. LG’ye göre Snapdragon 808 performans ve pil tüketimi noktasında iyi bir balans sağlıyor. Yeniden Güney Koreli firmanın izahlarına göre Snapdragon 808 yüksek bir performans sunuyor ve video, oyun benzeri bir hayli çoklu görevde görevini başarıyla yerine getiriyor. Üstelik bunu Snapdragon 810’a göre daha randımanlı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Mevcut vaziyette One M9, G Flex 2, Mi Note Pro ve Xperia Z4’te Snapdragon 810 işlemcilerinin kullanıldığını gördük. Xperia Z4 daha evrensel pazarda satışa çıkmadığı için (çıkıp çıkmayacağı da net değil) performansı ile ilgili bilgi sahibi değiliz, fakat Snapdragon 810 şu ana kadar yalnızca Mi Note Pro modelinde beklenen performansı gösterebildi.

One M9’da da başarılı bir performans ortaya konsa da, telefon pil müddeti bakımından One M8’in gerisinde kaldı. Hem de LG, G4’te daha verimli çalışan Snapdragon 808’ü tercih etmesine karşın G3’ten daha aşağıda pil müddeti ele geçirdi.

Netice itibariyle Snapdragon 808 ve 810 işlemcilerini kullanan birçok üretici can sıkıcı durumlarla boğuşup duruyor. Samsung ise 14nm imalat müddetine sahip 64-bit sekiz çekirdekli Exyos 7420’yle bu durumun keyfini çıkarıyor.

Peki, 6 çekirdekli veyahut 8 çekirdekli işlemcilerin verimliliklerini konuştuğumuz şu ortamda Apple ne yapıyor? Apple A8 çip setindeki 1,4 GHz hızında çift çekirdekli işlemcisiyle tüm mobil sektöre efeleniyor. “64-bit gereksizdir” izahında bulunan Qualcomm’un tepe yöneticilerinin bu duruma nasıl baktığını anlamak içinse ayrıntılı geçen gün izah eden 10 çekirdekli Snapdragon 818 yonga setine bakmak gerekiyor. Firmalar üretim sürecindeki meseleleri zar alanlarını ve buna bağlı çekirdek sayılarını büyüterek absorbe etmeye çalışıyorlar.

Bakalım bu savaşın galibi kim olacak merakla bekliyoruz.

 

4 sene önce yazılmıştır.
"LG’den Snapdragon 810 itirafı" bu yazı 12 Mayıs 2015 tarihinde saat 19:18 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 62 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)