Kültür Mantarı Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 8 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

KÜLTÜR MANTARI NEDİR?

Kültür mantarı nedir? Kültür mantarı; içerisinde oldukça fazla protein, ve vitamin saklayan bir besin kaynağıdır. Kültür mantarı bir sebze çeşididir. Peki bu mantarlar nerede yetişiyor?

Bu mantarlar kesinlikle doğada kendiliğinden yetişen mantarlar olmadığı gibi hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır. Dünya da kültür mantarı üreten ülkelerin başında Amerika gelmektedir. Güney Amerika, ve Asya’da bazı bölgelerde dahil olmak üzere Fransa ve İngiltere’de de kültür mantarı üretimi yapılmaktadır. Mantarların yetiştirileceği yer mantarın verim ve kalite değerini fazlaca etkileyeceğinden ötürü üretim yerleri seçilirken sıcaklık bakımından ve havalandırma yönünden elverişli mekanlar daha çok tercih edilir.

Peki bahsettiğimiz üretim yerleri nerelerdir?

Mağaralar, Tünel, Soğuk hava depoları gibi yerler bu mantarın üretiminde genellikle tercih edilen yerlerdir. Ayrıca çok önemlidir ki kültür mantarları güneş ışığına ihtiyaç duymazlar. Üretim yerleri minimum ile sınırlı olmayıp fazlaca üretim yerleri vardır. Türkiye’de kültür mantarının üretimi 20-25 yıl kadar önce başlamıştır. Türkiye sınırlarında ilk kültür mantarı üretimi Antalya’nın Korkuteli ilçesinde gerçekleşmiştir. Mantarın besin ve ekonomi değerinin farkına varılmasıyla birlikte ülkemizde de bu mantarın üretimi oldukça hızlanmıştır ve fazlalaşmıştır.

Öyle ki; 1970 ve 80’li yıllarda 300 ton kadar olan bu üretim 1990 yılı başlarında ise tam 3500 – 4000 ton gibi ciddi rakamlara ulaşmıştır ve şuan için üreticilerin %33 gibi büyük bir kısmının geçim kaynağı olduğu söylenmektedir. Mantarların üretimi kolay gibi görünse de aslında yetiştirilmesi bir o kadar da zordur. Mantarların yetişme sürecinde gübreye ihtiyaç duyulur. Ancak bu gübre hazırlanış  bakımından hiçte kolay değildir. At gübresi ve samanla karıştırılarak elde edilir. Bu karışıma birde %2 oranında nitrojen ve alçı taşı ilave edilir

Kültür mantarları yemeklik mantarlardır insan sağlığına çok büyük etkisi vardır ve içerisinde (B1, B2, B5, B7) gibi oldukça önemli vitaminler bulundurur. Türkiye’de üretimin ilk başladığı yıllarda sofralarda çok fazla denk gelmesekte şuanda hemen her ailenin ayda bir kez sofrasında bulundurduğu bir besin haline gelmiştir.

 

3 sene önce yazılmıştır.
"Kültür Mantarı Nedir?" bu yazı 8 Ağustos 2017 tarihinde saat 02:01 sularında "Genel" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 96 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)