Kulak İltihabı Durumunda Neler Yapılabilir?

Blogolik Yazar tarafından 6 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.

Kulak İltihabı Hakkında

Kulak, hepimizin bildiği üzere işitme organımızdır. Dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç bölümden ibarettir. Kulak İltihabı önemsenmesi gereken bir rahatsızlık olup teşhisten emin olduğumuz andan itibaren bir uzman tarafından incelenmesi ön görülen bir rahatsızlıktır. Zaman zaman alerjik durumlar ile karıştırılsa da en kolay anlayabileceğimiz belirtisi kulakta oluşan ağrıdır. Yaz aylarında havuz ya da denizde kulağa kaçan su bazen kulak iltihabına sebebiyet verir. Kulak iltihabının en önemli belirtilerinden biri ise kulakta görülen sıvı akıntısıdır.

İltihaplı olduğu için aynı zamanda rahatsız edici bir koku ortaya çıkarabilir. Bazı kişiler tedavi sonrası bu durumu ortadan kaldırdıklarını zannetseler dahi sürekli tekrar edebilen bir rahatsızlıktır. Burun, boğazda oluşan bakteri ya da virüslerin orta kulağa kadar ulaşmasıyla da oluşabilir. Özellikle çocuklarda ateşlenme belirtisi açığa çıkar. Bu rahatsızlığın ilerlemesi durumunda işitme kaybına kadar yol açabilir.

Kulak İltihabı Durumunda Neler Yapılabilir?

Uzmanımız teşhisi koyduktan sonra bize önerdiği kulak damlaları ağrı kesiciler ve uygun görülen antibiyotik kullanımı en etkili yöntemdir. Fakat günümüzde insanlarımız bu rahatsızlık ile karşılaştığında kulaktan dolma bilgiler olan soğan suyu damlatma, çörek otu yağı, zeytin yağını kulak içerisine damlatma vb. uygulamalarla uzmanı es geçerek kendi yöntemlerini kullanmaktadırlar. Biz yine de ne olursa olsun bu işin uzmanından yararlanmalıyız. Kulak iltihabı sonucu oluşan ağrılar ortadan kalktığı zaman tedaviye son vermemeliyiz.

Bazen ağrı geçse dahi iltihap tamamen ortadan kalkmamış olabilir. İltihap temizlenene kadar tedavimize devam etmeliyiz. İşitme organımız olan kulak aynı zamanda insan vücudunda denge sağlamakta rol aldığı için diğer organlarımız kadar önem teşkil eder. Bu konuda biraz daha hassasiyetle davranmalı ve kulakta oluşan akıntı durumlarında kulak temizliğimizi yaparken kürdan, iğne ve benzeri delici aletleri kullanmamaya özen göstermeliyiz. Bakteri ve mikrobu bu yolla da kulağımıza alarak kulak iltihabını sebep olmaktan kaçınmalıyız.

1 sene önce yazılmıştır.
"Kulak İltihabı Durumunda Neler Yapılabilir?" bu yazı 6 Ekim 2017 tarihinde saat 01:35 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 24 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)