Köpeğinize Zarar Verebilecek Ev Ürünleri

Blogolik Yazar tarafından 16 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Köpeğinize Zarar Verebilecek Ev Ürünleri

Daha önce bir köpek sahipliği yapmış biri olarak bu yazıda siz değerli okurlarıma, kendinize bir köpek sahiplendiğinizde beraberinde gelecek olan ciddi sorumlulukları ve sahiplendiğimiz köpeğimize zarar verebilecek ev ürünleri hakkında küçük bilgiler paylaşacağım.

Öncelikle sahiplendiğimiz köpeğimizinde bir birey olduğunu unutmadan onunla zaman geçirmeli ve ihmal etmemeliyiz. Unutmayalım ki köpekler duygu paylaşımı ve hisleri çok yüksek olan hayvanlardır. İhmal ettiğimiz köpeğimiz zamanla duygusallaşabilir, aranızda bir bağ oluşmaması neticesinde köpeğinize bir ev eşyasıymış gibi davranmanız, yuva veya başka sahipler aramanız kaçınılmaz hale gelebilir.
Bu yüzden köpek sahiplenmeden önce size önerim çok iyi düşünmüş olmanız, bunun bir heves olmadığını karşımızda ki canlının da duyguları olduğunu ve istediğimiz zaman terk edeceğimiz bir canlı olmadığına kendinizi inandırmanızdır.

Eğer bir köpek sahiplendiyseniz yukarıda bahsetmiş olduğumuz bilinçte ve sorumlulukta bir birey olarak köpeğimize bebek bakımında olduğu kadar maksimum özveriyi göstermemiz ve onu oluşabilecek zararlara karşı korumamız gerekiyor.

Küçük Ev Eşyaları

Köpeğimizin yutabileceği ve nefes borusunda takılabilecek onu boğabilecek kadar küçük eşyalar konusunda hassas davranmamız gerekiyor. Unutmayalım ki çocuk kadar bakıma muhtaç ve muzur olan köpeğimiz bulduğu herhangi bir cismi ağzına atabilir ve bunun neticesinde boğulma tehlikesi yaşayabilir.

İlaçlar

Aktif olarak kullanmış olduğumuz grip/nezle ilaçlarımızı köpeklerimizin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmemiz gerekiyor. Unutmayın köpeklerin ilaç kullanımları kesinlikle veteriner hekim eşliğinde olmalıdır.

Çikolata

Çikolata ve çikolata içeren gıdalar köpekler için toksin görevi görürler. Toksinler canlıların bünyesinde bulunan zehir içerikli maddelerdir, aşırı ve düzenli tüketimi köpeğimizi zehirleyebilir. Çikolata tüketen köpeğimizde miktarına bağlı olarak ishal,kusma,kas titremesi, huzursuzluk,yüksek ateş ve ölüm görülmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri içinde bulunan laktoz köpeğinizin ishal olmasına yol açar.

Soğan-Sarımsak

Soğan ve sarımsak kullanımı nadirde olsa köpeklerin tüketebileceği gıdalardır. Bu gıdalar köpeklerde ki kırmızı kan hücrelerine zarar veren maddelerdir. Bu gıdalarında tüketimi köpeğimizde zayıflık,halsizlik gibi durumlara sebep olabilir. Aşırı tüketiminde kan takviyesi ihtiyacı gibi büyük sonuçlar doğurabilir.

Etil Alkol veya Alkol Tüketimi

Köpekler alkol konusunda insanlara göre daya dayanıksızdır. Alkol tüketimi köpeklerde zehirlenme,sersemlik,koordinasyon bozukluğu,koma,nöbet geçirme hatta ölümle sonuçlanabilir. Alkol tüketimi gerçekleşmiş ise köpeğimiz tamamen iyileşene kadar veterine hekim tarafından kontrol altında tutulmalıdır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Köpeğinize Zarar Verebilecek Ev Ürünleri" bu yazı 16 Eylül 2017 tarihinde saat 14:01 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 49 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)