Kırmızı Kuru Meyvelerin Sindirim Sonrası Etkileri Nelerdir?

Blogolik Yazar tarafından 16 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Kırmızı Kuru Meyvelerin Sindirim Sonrası Etkileri Nelerdir?

Günlük hayatımızda birçok sebze ve meyve tüketiriz. Bunların arasında kırmızı kuru meyvelerin de olduğunu söylemek mümkün. Peki bu severek yediğimiz kırmızı kuru meyvelerin sizlere sindirim sonrası ne kadar yararı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Eğer cevabınız evetse Kırmızı Kuru Meyvelerin Sindirim Sonrası Etkileri Nelerdir? Konulu çalışmamızı okumanızda fayda var.

Yediğimiz meyve ve sebzelerin birçoğunda fenolikler, karotenoidler ve tokoferoller bulunmaktadır. Bu maddeler oksidatif strese karşı kemo-koruyucu bir işlev görmekte ve aynı zamanda, oksidatif bileşenler ile antioksidan maddeler arasındaki dengeyi sağlamaktadır. Oksidatif strese bağlı olarak oluşan hastalıkları, fenolik bileşenlerin engellemesi bu maddeye olan ilgiyi de arttırmıştır. Ayrıca fenolik maddeler lipid peroksidasyonunu engellemeleri nedeniyle gıda sektöründe kaliteyi arttırıcı olarak da kullanılmaktadır. İnsandaki antioksidan aktivitesi ve toplamda ne kadar fenolik bileşen bulunduğuyla alakalı bu zamana kadar yeterli derecede çalışma yapılmamıştır.

Polifenollerin yararlılığıyla ilgili çalışmalarda çok farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Deneyler laboratuvar ortamında gerçekleştirildiğinden, sindirimin bireyden bireye, cinsiyete, çevresel faktörler ve daha birçok konuda değişiklik gösterebileceği belirtilmiştir. Fakat bu çalışmaların en büyük amacı, farklı düşüncelerle çalışmalar yaparak, farklı sonuçlara ulaşarak gıdaların matrislerinin etkilerini incelemek adına bir trend yakalamaktır.

Laboratuvar koşullarında yapılan deneylerin, birebir canlılarla yapılan in-vivo deneylerle yapılması gerekir.

Yapılan birçok in-vitro çalışmasına göre de küçük kırmızı kuru meyvelerde bulunan   biyoyararlılıkları oldukça yüksek düzeydedir. Hatta bazı çalışmalarda başlangıç düzeyinden de yüksek bir şekilde görülmüştür. Bunun nedeni de meyvenin kabuğunda bulunan polifenollerin açığa çıkması şeklinde gösterilebilir. Başka bir nedeni ise, sindirim esnasında enzimlere ve sindirim sıvılarına maruz kalan polifenolik ve antioksidan maddeler, matristen açığa çıkmakta ve zaten var olan madde kullanılabilir hale gelmektedir.

Bazı Kuru Kırmızı Meyveler

1.Turna Yemişi Kurusu

2.Kiraz Kurusu

3.Kuru Yaban Mersini

Sağlığımıza birçok faydası olduğunu bildiğimiz bu besinleri bolca tüketmeliyiz.

 

3 sene önce yazılmıştır.
"Kırmızı Kuru Meyvelerin Sindirim Sonrası Etkileri Nelerdir?" bu yazı 16 Eylül 2017 tarihinde saat 13:58 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 64 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)