Kentsel dönüşümden yararlanana devlet desteği

denizli tarafından 27 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır.

curuk_ev_yikana_kredi_destegi

Toplumda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen ama asıl adıyla “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi” hakkındaki yasa kapsamında binalarını yenilemek veya güçlendirmek isteyen bina sakinleri binaları için depreme karşı teknik incelemeler yaptırmaya başladı. Bakanlık tarafından yetki verilmiş bir kurum tarafından hazırlanan deprem risk raporu çürük çıkan binaların güçlendirilmesi ya da yeniden inşa edilmesi zorunlu tutulmaktadır. Bu doğrultuda rapor alındıktan sonra bina sakinleri ortak bir karar vererek Bina Ortak Karar Protokolünü imzalamalıdırlar.

Kentsel dönüşüm yasasının amacı güvenli, sağlıklı ve yaşanabilir modern yaşam alanları yaratmak olduğu için, çürük çıkan binaların yıkılıp yerine güvenli bir bina yapılması zorunludur. Bu süreçte binanın yıkılması ve yeniden inşası için gerekli olan bedeli ödemek için bakanlık bina sakinlerine kredi alırken önemli bir destek vermektedir. Bakanlığın anlaşma sağladığı bankalardan alınan kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları %0.35 ile 0.50 gibi çok düşük tutulmaktadır. Ayrıca vergi ve harçlar ödemeleri de istenmemektedir.

Bakanlık kredisi ödeme planı; 100 m2’ye kadar olan dairler için 2 yıl ödemesiz 120 ay, 100-150m2 olan daireler için 2 yıl ödemesiz 84 ay, 150m2’den büyük olan daireler içn de yine 2 yıl ödemesiz 60 ay olmaktadır. Dükkanlar için de bu ödeme planı yine 2 yıl ödemesiz 36 ve 48 ay olarak değişebilmektedir.

Sürecin ilk başında başvurulan kentsel dönüşüm firması aracılığı ile de kredi başvurusu yapılabilmekte.

7 sene önce yazılmıştır.
EtiCanlar:
"Kentsel dönüşümden yararlanana devlet desteği" bu yazı 27 Temmuz 2013 tarihinde saat 20:59 sularında "Tanıtım Yazıları" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 400 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)