Kekik Nedir? Kekiğin Faydaları nedir?

Blogolik Yazar tarafından 2 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.

Kekik Nedir? Kekiğin Faydaları nedir?

Kokusu ve tadıyla mutfaklarımızda çok sevilen bir baharat olan kekik aynı zamanda çayından, yağından faydalandığımız bir şifa kaynağıdır. Eski Yunan medeniyetlerinde tütsü olarak kullanılan kekik, eski Mısır medeniyetlerinde mumyalamada kullanılmıştır. Zaman içerisinde sağlık açısından önemi fark edilmiş, mutfaklarımıza lezzet ve sağlık getirmiştir. Şimdi gelin bir de kekik nedir, faydaları nelerdir bir bakalım.

Kekik sıcakta yetişen saçak köke sahip, hoş kokulu bir bitkidir. Eski insanların mide problemi yaşayan kişilere ve mide bulantısı olanlara ekmeğin üzerine kekik yağı damlatarak yedirmesinden de anlıyoruz ki mideye çok iyi gelen bir bitkidir. Kekik, alkol bağımlısı olanların tedavisinde kullanılabilen ve sinirleri yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi de olan bir bitkidir. Bağırsak ve hazımsızlık problemi olan kişilerin bol bol kekik çayı içmesinde fayda var. Çünkü bağırsak hareketleri kekik sayesinde düzene giriyor. Kekik akciğer problemlerine yardımcı olur, solunumu açar ve balgam söktürür. Bazı enfeksiyon durumlarında kullanılır. Çünkü mikrop temizleyici özelliği vardır.

Bazı bayanlar adet döneminde çok sancı çekmektedir ve düzensizdir. Bunun gibi durumlarda adet döngüsünün daha sağlıklı devam etmesine yardımcı olur Saç derisine sürüldüğünde o bölge metabolik hareketlerinde artış olur.

Ağızda bulunan ve yaralar kimi zamanda konuşmasını engelliyor. Kekik suyun gargara yapılması bu yaralara iyi geliyor. Dökülen saçlara iyi geliyor ya da sökülse bile sağlıklı olmasını sağlıyor.

Kekik, vitamin A ve vitamin C bakımından zengindir. Bunların dışında, bakır, lif, demir ve manganez gibi bileşenler bakımından da zengindir. Tüm bu vitamin ve mineraller ise, bağışıklık sistemini destekleyici özelliktedir.

Dikkat edildiği takdirde çok güzel faydalarını görebileceğimiz bu bitkiyi, çayını içerek ,yağını sürerek ya da baharat olarak tüketmek mümkün. Önemli olan bilinçli bir şekilde bu bitkiyi hayatımıza sokabilmek.

1 sene önce yazılmıştır.
"Kekik Nedir? Kekiğin Faydaları nedir?" bu yazı 2 Ekim 2017 tarihinde saat 00:37 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 64 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)