Kaz Ayağı Bitkisi Nedir? Faydası Ve Zararları

Blogolik Yazar tarafından 14 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Kaz Ayağı Bitkisi Nedir? Faydası Ve Zararları

İnsan hayıtının yaşamında doğal ürünlerin sağlık açısından olumlu veya olumsuz birçok etkilerinin mevcut olduğunu görmekteyiz. Bu yazımızda sizlerle kazayağı bitkisi nedir faydası ve zararları nelerdir sorusuna birlikte cevap aramaya çalışacağız. İlk öncelikle kazayağı bitkisi kokusu, rengi ve benzeyiş yönünden yeşil otlar grubunda  yer alan yapraklı bir bitkidir. Bu bitkinin isminden anlaşılacağı üzere kazayağına benzemesi ile doğal olarak bu ismi almıştır. Asıl yerleştiği yer olarak ise ana yurdu kuzey Amerika bölgesinin güney kısımlarında yetiştirilmektedir. Yaprak kısımları değişik şekiller ile bir düzen içerinde dizilmiş vaziyette olup diziliş yönlerinden aynı eğrelti otunun görüntüsü vermektedir. Kaz ayağı bitkisi, yetiştirildikleri topraklara göre farklı renkleri alabilen bazen kızıl olabilmekte bazen esmerimsi ve bezende kızıl renlerde olabilmektedir. Genel olarak bu bilgileri verdikten sonra kullanıldıkları alanları ise şu şekilde ifade edebiliriz: Günlük hayatımızda yemeklerde tat vermesi için baharat olarak, hamur işlerinde börek poğaça vb. unlu gıdalarda ve en son olarak da yağ olarak kullanılmaktadır.

Kaz ayağı bitkisinin faydalarına değinecek olursak ;  insan yüzünde meydana gelen kırışmalara  ve siyah noktalara iyi gelmekte, vücudumuzdaki zararlı virüslere karşı adeta bir kalkan olmakta, sindirim sisteminde ve bağışıklık sistemini güçlendirmekte , hayatımızda hareketlilik sağlamakta karaciğer hastalığı yaşayanlara iyi gelmektedir. Dediğimiz gibi bu bitkilerin insan yaşamında gerçekten çok faydaları vardır ama bilinmesi gereken bir konu ise bu bitkilerin sağlımıza faydalı olması için ne zaman kullanmamız gerektiği ne kadar kullanmamız gerektiği ve nasıl tüketmemiz gerektiğini iyice araştırıp ondan sonra kullanmamız da fayda sağlayacaktır. Eğer bu şekilde yapılmayan kullanımlar sonucu ise zararlar meydana gelebilmektedir.

Bu doğal bitkinin zararlarına değinecek olursak , kaz ayağı bitkisini kullanımını ve miktarını artırırsak düzensiz bir şekilde kullanırsak  ilk öncelikle kara ciğerlerimize ve diğer organlarımıza büyük oranda zarar vermektedir. Vücudumuzun halsiz kalması, ağrılar, eklem ağrıları ve hatta felç olabilme ihtimalleri olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu sebep ’den dolayı doğal ürünlerin kullanılması faydalı olmakla birlikte bilinçsiz bir şekilde kullanmak insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Kaz Ayağı Bitkisi Nedir? Faydası Ve Zararları" bu yazı 14 Eylül 2017 tarihinde saat 21:35 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 297 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)