Karabuğdayın Yararları Nelerdir?

Blogolik Yazar tarafından 21 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

Karabuğdayın Yararları Nelerdir?

Diyabet, Yüksek tansiyon, Kolesterol, Obezite ve Çölyak gibi sağlık sorunlarına karşı kullanımı önerilen bir besindir. Özellikle Çölyak hastalarına gluten içermediğinden dolayı tavsiye edilir. Çünkü çölyak hastalarında glüten adlı proteine alerjisi vardır ve bu proteini sindiremezler. Bu nedenle bu hastalar asla glutenli besinler tüketmemeliler. Bundan dolayı çölyak hastalarına karabuğday önemli bir besin olur.

Bu besin günlük 100 gram tüketildiğinde iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltici, kötü huylu kolesterolü(LDL) düşürücü etkisi vardır.

Yüksek oranda potasyum, magnezyum, fosfor ve demir içerdiğinden dolayı yüksek tansiyonu düşürür, kansızlıkta ve kalp hastalığında olumlu etkiler.

İçindeki choline bileşiği karaciğer yağlanmasını azaltır ve karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır.

Ayrıca zayıflamaya yardımcı, hormona dayalı kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Karabuğday ile Ne Yapılır?

Türkiye mutfağında pek rastlamasak da bulgura benzer bir yapısı vardır. Örneğin 1 ölçü karabuğday ve 2 ölçü su ile pilav yapılabilir. Mercimekli köftede, yoğurtlu çorbalarda ve dolmalarda bulgur yerine kullanılabilir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Karabuğdayın Yararları Nelerdir?" bu yazı 21 Ağustos 2017 tarihinde saat 21:18 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 29 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)