Karabuğday Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 22 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

Karabuğday Nedir?

Karabuğday; adından dolayı tahılı andırsa da kuzukulağı gilllerden tahıla benzer bir bitkidir. Diğer adı Greçka’dır. Latince de ‘’Fagopyrum esculentum’’ dur. Geçmişi çok eskiye dayanan Orta Asya bitkisidir. İlk olarak Çin, Japonya da üretimine başlanan Karabuğday daha sonra Rusya’dan Avrupa’ya ve dünyaya yayılmış ve 17. Yüzyılda Amerika’ya ulaşmıştır. Karabuğdayın verimsiz soğuk iklimlerde yetişme özelliğinden dolayı böyle geniş bir çoğrafyaya yayılabilmiştir.

Dünyada Karabuğdayın Üretimi

Dünyada karaduğday denince akla ilk gelen ülkeler arasında Çin, Rusya ve Ukrayna vardır. Çin toplam üretimin yarısını karşılamakta ve karabuğday üretiminde en önemli ülke konumundadır. Bu ülkeler dışında Polonya, Japonya, Amerika, Kanada, Fransa gibi ülkelerde de önemli derece karabuğday üreticileridir.

Karabuğdayın Besin Değeri Nedir?

Hafif aromalı bir tada sahip olan karabuğdayda besin değeri son derece yüksektir. Bir su bardağı 168 gram pişmiş karabuğdayda 155 kaloridir. İçinde %34 oranında manganez , %28 bakır, %21 magnezyum, %18 lif , %17 fosfor içerir. Antioksidanlar, E vitamini B1 vitamini B2 vitamini ve yüksek oranda diyet lif de içerir. Ayrıca vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan hayvansal besinlerle alınması gereken temel 9 aminoasidi de içeren karabuğday yüksek karbonhidrat ve protein oranıyla vejeteryan ve veganlar tarafından çok tercih edilen bir besin olma özelliği taşıyor.

3 sene önce yazılmıştır.
"Karabuğday Nedir?" bu yazı 22 Ağustos 2017 tarihinde saat 21:16 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 55 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)