JPG ve PNG formatlarındaki resimlerin boyutlarını ücretsiz küçültmek

Blogolik Yazar tarafından 28 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.

JPG ve PNG formatlarındaki resimlerin boyutlarını ücretsiz küçültmek
Merhaba arkadaşlar bazı durumlarda çok yüksek boyutlara sahip dosyaları yüklemek canınızı sıkabilir bu resimleri bir kaç adımda nasıl daha küçük boyuta getirebilirsiniz hep birlikte göz atalım. Bildiğiniz gibi Photoshop ve diğer illustrasyon programlarında hazırlanmış yüksek çözünürlüğe sahip resimleri nasıl küçültebiliriz işte bir kaç tüyo.

Bu gibi resimleri internet üzerinde de çok sık rastlayabilirsiniz. Geç açılan resimler bunlara örnektir. Bu resimleri yüklediğinizde siteniz açılırken de geç açılır.

Photoshop ile dosya boyutu nasıl küçültülür?
Photoshop programını kullanırken ilk olarak görseli açın daha sonra (Bilmeyenler için: File>Open) görselinizi File>Export>Save for Web (Eski sürümlerde direkt olarak File>Save for Web olarak yer almaktadır) diyerek tekrardan kaydedeceğiz.

  1. JPEG yazan alanda dosyanızı hangi tipte kaydetmek istediğinizi seçeceksiniz. JPEG seçerseniz dosyanızı ortalama 20 ila 100 kb’a kadar düşürme ihtimaliniz bulunmakta. Ancak PNG olmasını ve kaliteli gözükmesini isterseniz hiç bir farklı ayar yapmadan PNG-8‘i işaretleyip direkt Save diyebilirsiniz. Medium yazan alanı fotoğrafın çözünürlüğüne göre siz karar verebilirsiniz. Medium’dan daha düşük seçerseniz fotoğrafınızın kalitesi oldukça azalacaktır.
  2. Quality ayarını program 30 olarak ayarlarsada fotoğrafın kalitesini yükseltmek için küçük adımlar şekilde ufak ufak arttırabilir. Bu tamamen fotoğrafın kalitesi ile ne kadar ilginiz olup olmadığıyla değişir.
  3. Bu alanda dosyanız hangi formatta ve ne kadar boyutta kaydedileceği yer almaktadır. Resimdeki görsel aynı şekilde kaydedildiğinde 21,94KB olacağını söylemektedir.
3 sene önce yazılmıştır.
"JPG ve PNG formatlarındaki resimlerin boyutlarını ücretsiz küçültmek" bu yazı 28 Şubat 2016 tarihinde saat 22:17 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 71 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)