İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Blogolik Yazar tarafından 8 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır.

Günümüzde interneti, herhalde artık kullanmayanımız yoktur. Gençlerimizin yanı sıra, internetten hiç anlamadığını düşündüğümüz, anne ve babalarımız bile kullanıyordur. İnternet artık herkesin vazgeçilmezi olma yolunda ilk sıradadır. Gençler için ödevlerin hızlı yapılması, yaşlılarımız için yemek tarifi bulmak gibi ve ya çocuklara yemek yedirmek için oyun aracı gibi birçok şeye yardımcı olmaktadır. İnternette sörf yapmak oldukça eğlenceli olmakla birlikte internette hepimizin de sıkça karşılaştığı bir sorunda var; yavaşlayan internet hızı. İnternette gezinmek güzel ama takdir edersiniz ki interneti hızlı kullanmakta bir o kadar önemli. Hepimiz interneti hızlı kullanmak isteriz. İnternette aradığımız bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak için, hızlı internete sahip olmamız gerekir. Peki, internet hızını nasıl ölçeriz?

Ya da internet hızımızın ne kadar olduğunu nasıl bulacağız? Sizlere internet hızımızı nasıl ölçeriz, nereden ölçeriz ondan bahsetmeye çalışacağız. İnternette ister bilgisayarlarımızdan, ister cep telefonlarımızdan hızımızı test edeceğimiz çeşitli programlar ve internet siteleri vardır. Özellikle bahsedeceğim bir program bulunmuyor, ama internet hızı diye arama motorlarımıza yazdığımız da ve ya cep telefonlarımızın marketlerinden aradığımız da kolaylıkla bulabileceğiz programlar ve internet siteleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır; cep telefonlarımız için speed test, simple speed test, btk hız testi v.s. Bilgisayarlarımız için hız testi siteleri hıztesti.turktelecom.com.tr, fast.com.tr, hıztesti.co, turk.net/internet-hız-testi vs. gibi program ve sitelerinden hızınızı kolaylıkla ölçebilirsiniz.

Yalnız hızımızı ölçmeye başlamadan önce, bazı dikkat edilmesi gerekli faktörler vardır. Öncelikle internet sağlayıcınızın bağlı olduğu modemi kapatıp, tekrar başlatmanız gerekir. Daha sonra interneti tek başınıza kullandığınızdan emin olunuz. Hız testini başlatacağınız sitenin haricinde başka sitelerin açık olup olmadığını kontrol ediniz. Son olarak bilgisayarınız da açmış olduğunuz sitede testi başlat demeniz yeterli olacaktır. Hız testini bitirdiğiniz de eğer hızınızın düşük olduğunu fark ederseniz servis sağlayıcınız ile görüşmeniz halinde hızınız yükseltilecektir. İndirme hızı ve yükleme hızı olarak ölçüm yapılmaktadır. İndirme hızı ve yükleme hızı internet servis sağlayıcınıza bağlıdır. Ortalama bir indirme ve yükleme hızı yoktur. Umarım bu konuda yardımcı olabilmişimdir.

3 sene önce yazılmıştır.
"İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?" bu yazı 8 Haziran 2017 tarihinde saat 21:24 sularında "Faydalı Bilgiler,Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 157 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)