Huawei ve Google Arasında İşletim Sistemi Krizi Yaşanıyor

Blogolik Yazar tarafından 21 Mayıs 2019 tarihinde yazılmıştır.

Huawei, telefonlarında hali hazırda Android işletim sistemi kullanıyor ancak bu yakın bir zamanda değişebilir.

Huawei ve Google cephesinden gelen ardı ardına açıklamalar birçok Huawei / Honor kullanıcını tatmin etmemiş görünüyor. Bu haberimizde hem bu duruma biraz ışık tutmak hem de Huawei’in Android’e alternatif geliştirdiği işletim sisteminin detaylarına bakalım.

Kimilerine göre bu durum Amerika ve Çin arasında bir ticaret savaşı, kimine göre ise ABD’nin güvenlik tarafında yaşadığı kaygılar. Netice itibariyle Google, Huawei’in Android lisansını iptal etti. Yani Huawei, Android işletim sisteminin herkese açık olan kaynak kodlarını kullanabilecek, ancak burada hiçbir Google servisine yer veremeyecek.

Merak edilen sorulardan biri de mevcut cihazların bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceği. Halihazırda piyasada satışta olan Huawei ve Honor telefonlar bu durumdan etkilenmeyecek. Hatta Google servisleri sertifika süreci tamamlanan telefonlar da bu süreçten etkilenmeyecek. Fakat yılın ikinci yarısında tanıtılacak Huuawei Mate 30 modelleri zorlu bir sürecin beklediği ortada.

Huawei CEO’su Richard Yu, mart ayında yaptığı bir açıklamada ABD cephesinden gelecek bir yaptırıma karşı kendi işletim sistemlerini geliştirdiğini belirtti. Sözü edilen işletim sisteminin adı belli oldu.

Huawei Central sitesinin Huawei Çin ekibinde yer alan kaynağına dayandırdığı haberine göre geliştirilen işletim sisteminin adı “Hongmeng”. Kaynağa göre işletim sistemi 2012 yılından beri geliştiriliyor ve halihazırda bazı gizli telefonlarda kullanılmakta.

Bununla birlikte, kaynak bunun işletim sisteminin orijinal adı olacağını ya da yalnızca bir kod adı olup olmadığını henüz onaylamış değil. Huawei, işletim sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve önemli testler gerçekleştiriyor.

1 sene önce yazılmıştır.
EtiCanlar:
"Huawei ve Google Arasında İşletim Sistemi Krizi Yaşanıyor" bu yazı 21 Mayıs 2019 tarihinde saat 00:11 sularında "Cep Telefonları" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 4 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)