Hisse Senedi Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 21 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır.

Hisse Senedi Nedir?

Son yılların en sıklıkla duyduğumuz işlemlerden birisi de hisse senedi işlemidir. Hisse senedinin ne olduğu, gelir düzeyi, taşıdığı riskler ve daha bir sürü cevaplanması gereken soru ve aydınlatılması gereken bir problem yumağı gibi durmakta karşımızda. O halde Hisse senedi nedir? sorusunu biraz daha açalım. Piyasa da bulunan sermaye şirketlerinin, kendi ortaklarına sermaye paylarına dair bilgi vermek gayesi ile verdikleri değerli evraklara hisse senedi denmektedir. Yani siz, bir firmaya ortak olmak istediniz ve oradan bir pay ve bir hisse almak istediğinizde, aldığınız hisse ve pay oranını hukuki bir zeminle ispat etmenizi sağlayan bir evraktır.

Bu evrak sayesinde siz, o firmanın yasal ortaklarından birisiniz demektir. Dolayısıyla o firmanın elde ettiği tüm kar oranlarından, sahip olduğunuz hisse oranın da faydalanma hakkı kazanmışsınız demektir. Bir firma hisse senedi satışı yapabilmek için, sermaye piyasası kurulundan mutlaka izin almış olmalıdır. Aksi halde böyle bir satış yapılamaz ve böyle bir firmadan alınmış hisse senetleri de hukuki bir haklılık kazandırmaz. Dolayısıyla hisse senedi alışınız da bu önemli boyutu mutlaka dikkate almalısınız.

5 sene önce yazılmıştır.
"Hisse Senedi Nedir?" bu yazı 21 Mart 2016 tarihinde saat 23:44 sularında "Finans" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 52 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)