Hapşırık Tedavisi Sık Sık Neden Hapşırırız?

Blogolik Yazar tarafından 7 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır.

Hapşırık Tedavisi Sık Sık Neden Hapşırırız?
Burnumuza gelen uyarılarda (karabiber, toz , soğuk hava vs. ) burnumuz kaşınır ve beynimize uyarı gönderir. Bu uyarı ile vicudumuzun bazı bölgeleri kasılmaya başlar. Hızlı ve gürültülü olarak soluk veririz. Bu olay hapşırık esnasında burundan çıkan havanın hızı çok yüksektir. hapşırırken vicutta oluşan basınç nedeniyle kalp damarlarımıza yoğun bir kan gider.Bu giden kan bazı riskler taşısada kalp açısından faydalı olduğu bilinir. kalp uzmanları “sağlıklı bir kalp için hapşırığı severiz. Tansiyon hastalığı ve bayılma tehlikesi olmayanlar hapşırıkla sağlıklı bir kalbe sahip olabilirler.” diye konuşmuşlardır.

HAPŞIRIK NEDİR ?
Hapşırık herhangi bir uyarılara karşı verilen tepkidir.Yani açıklamak gerekirse ; burnumuzu uyarabilecek olan toz,karabiber,soğuk hava,nezle gibi uyarılara karın,diyafram,gırtlak ve çenenin verdiği tepkidir.Bu tepki bazen normal olsada bazen çok hızlı olabilir. Yapılan araştırmalara göre 150km ye çıktığı gözlemlenmiştir .
Sağlıklı bir kalp için hayatımızda hapşırmak önemli bir rol oynar. Ayrıca solunum yollarımızda en iyi savunma mekanizmasıdır. Ciğerlerimizde normal yollarla atılamayan ölü hava hapşırarak atılabilir,hapşırık esnasında beyin damarlarımız genişler. Bunların yanında hapşırığımızı tutmakta bi o kadar tehlikelidir. Bayılma,damarlarda hasar ve kalp krizine sebep olabilir. sizlere tavsiyem hapşırığınızı tutmayın.

Hapşırık Tedavisi 

Özellikle hapşırmamıza neden olan koku ve tozlardan uzak durmamız gerekmektedir. Çünkü koku ve tozlar burnumuzun kaşınmasına neden olacak ve hapşıracaksınız. eğer sürekli hapşırıyorsanız büyük ihtimalle alerjik bir rahatsızlıktan dolayı olmuş olabilir.Bir hekime başvurmanızı öneririm.

Sürekli hapşırıyorsanız bitkisel ilaçlarla ve bitkilerle tedavi olacağınıza inanıyorsanız ;
Mersin çayı ve hanım eli çayı içebilir. Nergis koklayabilir ve marul yağını burnunuza sürebilirsiniz. bu okuduğunuz önerim sadece herthangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmayan hapşırmalar için geçerlidir.
Önemli bir bilgi : hapşırdığımız anda kalbimiz saniyelerle durur ve tekrar çalışır. İşte bu yüzden hapşıran kişye “çok yaşa” denir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Hapşırık Tedavisi Sık Sık Neden Hapşırırız?" bu yazı 7 Kasım 2017 tarihinde saat 20:59 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 59 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)