Hapşırık Nasıl Geçer?

Blogolik Yazar tarafından 2 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır.

Hapşırık Nasıl Geçer?

Atmosferde bulunan ve solunum yoluyla akciğerlere doldurulan havanın içerisindeki yabancı parçacıklar kimi zaman mukoza denilen zarı tahriş edebilmektedir. Bu tahriş burun mukozasını daha çok etkiler. İşte, akciğerlere dolan havanın içerisindeki bu parçacıkların sebep olduğu ve akciğerdeki havanın istemsizce burun ve ağız yönünde geri püskürtülmesiyle açığa çıkan olaya hapşırık veya Türk Dil Kurumu’nun önerdiği şekliyle aksırık denilir.

Sıcaklığın ani değişimi (ki bu mevsimsel veya ortamdan kaynaklı da olabilir), esen soğuk rüzgâra veya parlak ışığa maruz kalınmasının yanında soğuk algınlığı, grip, larenjit ve farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı gibi üst solunum yollarında görülen hastalıklarda kimi zaman da yemek yedikten sonraki doygunluk hissinin akabinde hapşırma görülebilir. Burun tıkanıklığının veya alerjenlerin sinüs sinir sistemini uyarması ile hapşırık meydana gelebilmektedir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Hapşırık Nasıl Geçer?" bu yazı 2 Kasım 2017 tarihinde saat 22:34 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 40 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)