HAMİLELİK BOYUNCA UYKUNUN ÖNEMİ

Blogolik Yazar tarafından 30 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

HAMİLELİK BOYUNCA UYKUNUN ÖNEMİ

Hamilelik boyunca uykunun önemi, bilindiği üzere bebeğin gelişmesi ve annenin sağlıklı doğum yapabilmesi için oldukça önemlidir.  Hamilelik döneminde vücudumuz uykuya her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyar. Hormonal değişikliklerin etkisi ile yorgunluğumuz normal zamandan çok daha fazla olacağından, vücut uyumaya ihtiyaç duyar.
Hamilelik süreci ilerledikçe vücut daha da ağırlaşmaya başladığından hareket kabiliyeti minimuma düşer. Şişmiş ayakların üzerine basmak zorlaşır. Yorgunluk hissi azalmış olsa bile hareket kabiliyeti azaldığından bünye dinlenme ve uyku ihtiyacını yineler.

Hamilelik öncesi kaldığınız uykusuz dönemlerin hepsi bir anda üzerinize çöküp, sizi sürekli şekilde uyku haline sokabilir bu bir hastalık belirtisi değil, hormonlarımızın değişmesinin bir göstergesidir. Gebelik süresinde dinlenmek anne için de bebek için de büyük önem göstermektedir. Stresten uzak, sessiz ortamda dinlenmek, kısa yürüyüşler yapmak ve hem kendinizi hem de bebeğinizi rahatlatacak müzikler dinlemenin de uyku kalitenizi arttırması konusunda size yardımı olacaktır. Hamileliğin verdiği içgüdü ile duygusal olarak bazı çöküntüler yaşayabilir, ağlayabilir ya da her şeye alınabilirsiniz. Bunlar normal olacak davranışlardır fakat üzerine yorgunluk ve uykusuzluk hissi de eklenince hem kendinizi hem bebeğinizi strese sokmuş olursunuz. Bütün bunlara sebebiyet vermemek, doğru beslenmek, doğru dinlenmek ve doğru hareketlerde bulunabilmek için ilgili kitapları okuyabilir yada profesyonel yardımlar da alabilirsiniz.

Hamilelik boyunca uykunun önemi yukarıda da anlatıldığı gibi sizin ve bebeğiniz açısından büyük önem arz ediyor. Hamilelikte, özellikle son aylarda uyku problemleri yaşanabilir. Emzirme psikolojisi tetiklemeye başladığında uykusuzluk hat safhaya ulaşabilir. Bütün bu dengelerle baş edebilmek için öncelikle uyku kalitenizi arttırmanız önemlidir. Giydiğiniz gecelikler ince ve pamuklu olmalı, yattığınız oda havalandırılmış ve normalden serin olmalıdır. (Hamilelikte vücut ısısı normalin üzerinde seyreder). Yattığınız yataktan, serdiğiniz çarşafa kadar özen göstermeniz uykunuzun kalitesini arttıracak ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kendinize telkinlerde bulunarak sakin kalmanız, size her konuda yardımcı olacaktır. Hamilelik boyunca uykunun önemini anlamanız sizi bilinçlendirecek, hem sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

3 sene önce yazılmıştır.
"HAMİLELİK BOYUNCA UYKUNUN ÖNEMİ" bu yazı 30 Ağustos 2017 tarihinde saat 03:12 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 56 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)