Güneş Fişekleri ve Güneş Fırtınası’nın etkileri nelerdir?

Blogolik Yazar tarafından 2 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır.

Güneş Fişekleri

Son yıllarda Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın olası bir Güneş Fırtınası’na karşı incelemeler yaptığı ve dünya çapında gerçekleşmesi halinde dünyanın atmosferinde ve manyetik alanında neden olabileceği bozukluklar sebebiyle milyarlarca dolarlık bir hasara yol açabileceği öngörüldüğü için nasıl önlemler alınabileceği tartışılmaktadır.

Ancak çoğumuzun yabancı olduğu bu durum akıllara Güneş Fırtınası nedir? Sorusunu getirmektedir.

Güneş Fırtınası’nın etkileri nelerdir?

Geçmişe bakıldığında en ünlü Güneş Fırtınası 1859 yılında yaşanan Carrington Olayı olarak anılan Solar Fırtına’dır ve Kuzey Amerika ve Avrupa’da orman yangınlarına sebep olmuştur.

Ancak günümüzde yaşanabilecek bir jeomanyetik fırtına,  gelişen teknolojiyle atmosfer etrafında var olan manyetik alanda büyük tahribat yapabileceğinden, dünya üzerinde kullanımları artık hayati önem kazanmış internet ağı, cep telefonu şebekeleri, uçak seferleri gibi alanlar büyük oranda devre dışı kalacaktır. Bu da dünya ekonomisi için bir felaket anlamı taşımaktadır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Güneş Fişekleri ve Güneş Fırtınası’nın etkileri nelerdir?" bu yazı 2 Temmuz 2017 tarihinde saat 21:13 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 78 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)