Güneş Fırtınası nasıl oluşur?

Blogolik Yazar tarafından 2 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır.

Güneş Fırtınası nasıl oluşur?

Dünya hayatına ısı ve ışık verme görevinde olan Güneş’in yaydığı bu ısı ve ışığın kaynağı kendi içerisinde yaşanan çekirdek tepkimeleri olarak adlandırılan, bir atomun başka bir atoma dönüştüğü füzyonik reaksiyonlardır. Bazen güneş üzerinde bu reaksiyonlar devam ederken çevresine göre daha soğuk olan bazı alanlar oluşur ki bunlara güneş lekeleri adı verilmiştir. Bu lekeler üzerinde oluşan yüksek manyetik alan, güneş püskürtülerine ve ya kütle fırlatımına elverişli olmaktadır.

Bu lekeler etrafında belirli yıllarda Güneş’in %25 ini oluşturan hidrojen çekirdeklerinin füzyonik tepkime ile helyuma dönüşmesi sonucu 10 bin km’yi yüksekliği aşan patlamalar meydana gelmiştir. Bu patlamalarla uzayda serbest kalan enerji, yükse hıza sahip katı, sıvı ve gaz halindeki maddeler halinde uzay boşluğuna yayılır. Bu parçacıkların atmosferimize teması halinde oluşan jeomanyetik fırtına Güneş Fırtınası ve ya Güneş Fişekleri olarak bilinir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Güneş Fırtınası nasıl oluşur?" bu yazı 2 Temmuz 2017 tarihinde saat 21:10 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 96 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)