Güneş Enerjisi Nedir? En Çok Tercih Eden Ülkeler?

Blogolik Yazar tarafından 31 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

GÜNEŞ ENERJİSİ NEDİR?

Güneş ve çevresindeki gezegenlerden oluşmuş temel ve tükenmeyen en önemli  enerji kaynağıdır. Dünya üzerinde de önemli etkileri vardır. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesinden birçok yaşamsal faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlar.(su döngüsü , fotosentez ve canlı gelişimi vb.)

Güneş enerjisinin kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse :

Trafik lambaları(bazı özel trafik lambaları)

Güneş panelleri(evlerde hem sıcak su hem de elektrik ihtiyacı karşılanır)

Elektronik cihazlar( bazı cep telefonları , saatler ve hesap makineleri)

Güneş enerjisi neden tercih ediliyor?

Sanayi ve endüstride  güneş enerjisi çok eski tarihlerde kullanılmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise güneş enerjisinin tükenmeyen ve daha ucuz ulaşımı kolay diğer enerji kaynaklarına göre daha fazla avantajlara sahip olmasıdır.

Türkiye ve güneş enerjisi

Türkiye diğer ülkelere oranla daha avantajlıdır. Çünkü coğrafi konum ve dünyanın güneşe olan konumu açısından doğal olan bu güneş enerjisinden en üst düzeyde faydalanabilir.

Ülkeler ve güneş enerjisi

Güneş enerjisinden faydalanabilmek için  aynı zamanda bu güneş enerjisinin kullanılabilecek ve üreticilerinde kullanıcılarında ihtiyacına cevap verebilecek duruma gelebilmesi içinde ülkenin  bu güneş enerjisini işleyebilecek teknolojik güce sahip olması gerekir.Gelişen ve bu gelişiminde  güneş enerjisine yer veren ülkeler güneş enerjisini kullanmanın sınırlarını zorlamaktadır. Dünyada bu doğal ve tükenmeyen güneş enerjisini birçok alanlarda kullanmaya ve geliştirmeye çalışmaktadır.

Güneş enerjisi  sıralamalarında ilk on ülke

1.Almanya

2.İtalya

3.Çin

4.Amerika

5.Japonya

6.İspanya

7.Fransa

8.Belçıka

9.Avustralya

10.Çek cumhuriyeti

Kişi başına düşen güneş enerjisi miktarı sıralamadan da anlaşılacağı gibi Almanya’da en fazla şekilde olmaktadır.

Güneş Enerjisi Ve Gençler

Gençler güneş enerjisine karşı ilgili ve bu ilgileri de zamanla giderek artmaktadır. Okullarda verilen fen ve teknoloji dersi sayesinde çocuklarda güneş enerjisine karşı bir bilinç uyanmakta ve bunun geri dönüşü olarak güneş enerjisi kullanılarak yapılan birçok öğrenci çalışmaları bulunmaktadır. Okullar bünyesinde düzenlenen birçok yarışmalarda  güneş enerjinin ne kadar önemsendiği ve hayatımıza giderek daha fazla yerleşeceğinin bir örneğidir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Güneş Enerjisi Nedir? En Çok Tercih Eden Ülkeler?" bu yazı 31 Ağustos 2017 tarihinde saat 21:50 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 102 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)