Görünen Evren Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 26 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır.

Var oluşumuzdan beri sonsuz bilgi havuzunda yüzüyoruz hep birlikte. Ne kadar bilgiye sahipsek o kadar anlamlı yaşıyoruz hayatı ve her gün doymadan, bıkmadan yeni bir şeyler öğrenmenin hazzıyla kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Elimizdeki imkânları ne kadar çoğaltır, ne kadar geliştirirsek o kadar çok bilgiye ulaşabiliyoruz.

Evren bilgisi

Ulaşabildiğimiz bilgilerden biri de bizim ve bilgimiz dâhilinde olan olmayan tüm diğer maddelerin içinde varlığını sürdürdüğü şeyin evren olduğudur. Evren yaklaşık 14 milyar yaşında. Gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızlar, Ay; gündüzleri Güneş, diğer gök cisimleri (gezegenler, göktaşları) ve tüm bunların içinde bulundukları uzay da evrenin bir parçasıdır. Evrenin bir parçası olan uzaydaki uzaklık kavramını en uygun “ışık yılı” tabiriyle hesaplayabiliyoruz. 

            Hepimizin evrenin parçası olduğumuzu söylemiştim. Peki, bizi evrenin tüm parçalarıyla birleştiren ortak aidiyetimiz nedir? Atomlardan meydana gelmemiz! Varlığımızın temel taşı olan atomların titreşimi ve bu titreşim esnasında yaydıkları enerji! Hepimiz enerjiyiz ve termodinamik kanunları ne derse o minvalde devinimimize devam ediyoruz. Evrendeki tüm değişim ve dönüşümler de asla hiçbir enerji kaybı yaşamadan bu şekilde meydana geliyor. Termodinamik yasalarına göre enerji yoktan var edilemez ve var olan enerji yok edilemez. Bu durumda evren bir enerji bütünü olduğundan, evrende olmuş, olan ve olacak hiçbir şey kaybolmuyor.

Görünen evren nedir?

            Tıpkı bizim gibi evrenin de bir varoluş hikâyesi var. Meraklı bilim adamlarının araştırmalar sonucu bulduğu bazı rakamları biliyoruz sadece. İçinde bulunduğumuz evreni o rakamlar kadar tanıyoruz. Diğer alt başlıklarda belirttiğim tüm bu rakamlar ve daha fazlası, elimizde bulunan teknolojik imkânlar ile beraber evreni tanımakta ve anlamakta gelebildiğimiz en iyi nokta. Biz de evrenin tanışabildiğimiz kısmına “görünen evren” diyoruz.

2 sene önce yazılmıştır.
"Görünen Evren Nedir?" bu yazı 26 Mart 2017 tarihinde saat 19:29 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 42 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)