Google Hesap Güvenliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Blogolik Yazar tarafından 1 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır.

Google Hesap Güvenliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

      Günümüzde Google hesaplarını YouTube, Android işletim sistemi kullanan cihazlarımız, Gmail gibi daha birçok yerde sürekli kullanıyoruz. Google bu kullanım sürecinde telefon ayarlarımız dan internet geçmişimize ve hatta özel hesap şifrelerimize kadar birçok kişisel verilerimiz depoluyor. Peki, Google bu kadar önemli bilgileri depolarken bir başkasının eline bu bilgilerin geçmesini ister miyiz? Sanırım hiç birimiz istemeyiz. O halde gelin hesabımızı daha güvenli hale getirelim.

Daha Yaratıcı ve Daha Güvenli Şifreler

      Öncelikle daha güvenli hesapların yolunun daha zorlayıcı şifrelerden geçtiğini hatırlatmakta yarar var. Şifrelerinizi oluştururken “mahmut123” veya “ayşe456” gibi şifreler oluşturmayın. Mümkün olduğunca şifrelerinizde kendi isminizi kullanmayın, yaratıcı olun. Şifrede en az bir büyük harf, bir küçük harf, özel karakterler ve birkaç rakam kullanın. Unutmayın şifre ne kadar zor, o kadar güçlü.

Kurtarma Bilgileri Bölümünü Atlamayın

      Genellikle “Aman ya, vaktim yok bunlara!” ya da “Kim uğraşacak canım bunlarla!” dediğimiz “Sonra bir ara ayarlarım ben.” diyerek göz ardı ettiğimiz kurtarma bilgileri bölümü neredeyse şifre kadar önem arz etmekte. Kurtarma bilgilerine telefon numarası, yedek e-posta adresi ve “İlkokul öğretmeninizin adı ne?” gibi soruların yer aldığı güvenlik soruları bölümünü eksiksiz bir şekilde doldurarak, hesabımızı çalınmaya karşı korumuş oluruz. Şimdi kısa bir vaktinizi ayırın ve kurtarma bilgilerinizi kaydetmeye başlayın.

Bağlı Cihazlara Dikkat Edin

“Bağlı cihazlarınızı kontrol edin” bölümünden Google hesabınız ile giriş yaptığınız cihazlara sık sık bakın. Tanımadığınız bir cihaz görüyor iseniz telaş etmeyin yine bu bölüm sayesinde sakin bir şekilde o tanımadığınız cihazın erişimini engelleyin. Siz ne kadar dost canlısı olursanız olun tanımadığınız cihaz çok da sizin gibi iyi niyetli olmayabilir.

Hesap Erişim İzinlerini Kontrol Edin

“Hesap izinlerinizi kontrol edin” bölümünden daha önceden giriş yaptığınız uygulamaların listesini görebilirsiniz. Güvenilir olmayan uygulamaları bu listede görürseniz iznini bu bölümden kaldırın. Unutmayın bazı basit görünen uygulamalar siz farkında olmazken tüm hesap bilgilerinizi biriktirip başka insanlarla paylaşabilir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Google Hesap Güvenliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?" bu yazı 1 Haziran 2017 tarihinde saat 23:59 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 79 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)